Novemberben az októberi visszaesés után mínusz 21,2 százalékról mínusz 19 százalékra emelkedett a GKI konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke, az üzleti várakozások javultak, a fogyasztóiak viszont romlottak - áll a GKI Gazdaságkutató Zrt.-nek az Európai Unió támogatásával készített felmérésében.
Az üzleti bizalmi index emelkedése számottevő: mínusz 10,7 százalékról mínusz 6,8 százalékra emelkedett, de értéke így sem éri el a szeptemberi mínusz 5,4 százalékot. A fogyasztói bizalmi index mínusz 50 százalékról mínusz 53,6 százalékra csökkent.
Öt havi csökkenés után novemberben emelkedett először az ipari bizalmi index októberhez képest. A válaszadók kedvezőbben ítélték meg a termelési helyzetet és kilátásokat, a rendelésállományokat - ezen belül az exportrendeléseket is - mint a múlt hónapban. Egyedül a saját termelésű készleteket érezték nagyobbnak, de a változás mértéke csekély - jegyzi meg a GKI.
Erősödhetnek a beruházások
Javultak a foglakoztatási várakozások is, a jövő évi beruházási szándék pedig jelentősen meghaladja az ideit. Az áremelési törekvés viszont erősödött. Az építőiparban a nyári, átmeneti javulás után ismét pesszimistábbak lettek a vállalkozások. Az elmúlt három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése számottevően, a foglalkoztatási várakozások kisebb mértékben váltak kedvezőtlenebbé. Mindezek eredőjeként az építőipari bizalmi index a felmérés tizenkét éves történetének legalacsonyabb értékére esett vissza. Az áremelési tervek intenzitása alig változott.
Novemberben a kereskedelmi bizalmi index értéke októberhez képest nem változott, továbbra is alacsony értéket mutat. Az előző hónaphoz képest a készletek és a rendelések várható alakulásának megítélése javult, míg az eladási pozícióé romlott.
Javul a szolgáltatói szféra helyzete
A szolgáltatói szférában viszont novemberben valamelyest javuló kilátásokat érzékeltek a cégek. Kiemelkedő mértékben javult az üzletmenet megítélése, s enyhe javulást mutatnak a foglalkoztatott létszámra vonatkozó szolgáltatói elképzelések. A közeljövőben várható forgalomra vonatkozó várakozások nem változtak.
A magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban, az építőiparban és a fogyasztók körében romlott, a kereskedelemben minimálisan, a szolgáltató cégeknél érzékelhetően javult októberhez képest. Az iparban és a fogyasztók körében erősödtek az inflációs várakozások, a kereskedelemben viszont csökkentek.
A GKI fogyasztói bizalmi index novemberben csaknem idei legalacsonyabb értékére esett. Egyaránt romlott a lakosság saját pénzügyi helyzetére vonatkozó 12 havi várakozása, rövid távú megtakarítási képességéről és a várható munkanélküliségről alkotott véleménye.