2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Rendkívül kedvezőtlen kicsengésű dokumentumfilmet mutatott be a BBC a Közép- és Kelet-Európából Nagy-Britanniába érkező munkavállalók, köztük a magyarok sorsáról. Mint arról lapunk korábban beszámolt, hazánkból csupán pár százan próbáltak szerencsét a szigetországban, többségük 20-35 év közötti fiatal.

Des Browne, a munkáspárti kormány bevándorlási kérdésekért felelős belügyi államminisztere szerint a befogadóképesség határát a brit gazdaság érdekei határozzák meg, ezt azonban pontos számmal nem lehet kijelölni. Browne nem tett utalást arra, hogy a brit kormány - eddigi politikáját megváltoztatva - élni kívánna a csatlakozási szerződésben lehetővé tett átmeneti korlátozásokkal, számol be az MTI.

Bár a csatlakozás nyomán hazánkban is nőtt a külföldi munkavállalás iránt érdeklődők száma, azoknak csak töredéke ment ki valóban dolgozni, derült ki a Menedzsment Fórum korábbi körképéből. Kóka János gazdasági miniszter szerint néhány ezer embernél több nem hagyhatta el Magyarországot ilyen célból a csatlakozás után, Nagy-Britanniában szerncsét próbálók számát 300-400-ra becsülte. Lapunk megkeresésére korábban a Foglalkoztatási Hivatal nem tudott pontos adatokkal szolgálni arra vonatkozóan, pontosan hány magyar dolgozik az EU-ban.

A hazai munkaerő-közvetítők egyetértettek abban, hogy nem tapasztalható nagy változás a csatlakozás óta külföldre menők számában. Aki ki akart menni dolgozni, eddig is megtehette, hiszen a lehetőség megvolt, csak a bürokratikus procedúra volt lényegesen bonyolultabb. Egy friss Tárki felmérés szerint egyenesen csökkent a külföldre vágyók száma az ezredfordulóhoz képest.

Korábbi körképünk szerint a Nagy-Britanniában munkát vállaló magyarok általában 20 és 35 év közöttiek - sokan közülük párok -, akik ilyen módon próbálják megalapozni jövőjüket. Jellemzően 1-2 hónapon belül hazatérnek, vagy akár több évig is kint maradnak, de nagyon ritka az, aki végleg külföldön ereszt gyökeret. Bár vidéken több az állás, a fiatalok nagy része mégis Londont részesíti előnyben.

Nagy-Britanniában a magyar fizetések többszörösét lehet megkeresni, s a kinti keresetüknek - a lakbér, a rezsi költségek és az étkezési kiadások levonása után - jó esetben mintegy felét tudják félrerakni az ott dolgozó magyarok.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!