Európában a következő évek azon határokon átnyúló (off-shore) outsourcing ügyleteknek kedveznek, ahol a kiszervezési ország a kiszervező cég központjának közelében található (near-shore) - derül ki a Datamonitor tanulmányából. E téren nagy előnye lehet Közép-Európának, azon belül is Magyarországnak - írja a Világgazdaság.
Az ügyfélkapcsolati kiszervezéseknél a Datamonitor szerint a nyugat-európai társaságok egyre inkább Közép- és Kelet-Európát, illetve Észak-Afrikát választják, így a 2003-as 4400-zal szemben 2008-ban már 13 700 ember dolgozhat ilyen telefonos ügyfélszolgálati központokban a régióban. A legnépszerűbb célpont Marokkó, Lengyel-, Magyar- és Csehország mellett a Baltikum lehet. Ezen régió mellett a korábban slágernek számító ázsiai országokkal szemben nemcsak a földrajzi közelség és a kulturális hasonlóság szól, de a magas képzettségi szint, a vállalkozásokat segítő üzleti környezet, a gazdasági stabilitás, a valutaárfolyamok kisebb ingadozása és a több idegen nyelv egyidejű ismerete is - számol be a Világgazdaság.
Magyarország - és a régió - mellett szól az is, hogy a nyugati vezetők egyre gyakrabban ismerik fel: a távol-keleti ajánlat olcsóbb lehet ugyan, de a járulékos költségek messze magasabbak. A nagyobb földrajzi távolság több utazási időt és költséget jelent, a rosszabb infrastruktúra kényelmetlenebbé teszi a személyes látogatásokat, az időzóna-eltérés pedig a munkaidők elcsúszása miatt nehezíti a napi ügyintézést is.
Míg hazánk - Cseh- és Lengyelországgal - főként német és angol nyelven kínál nagyobb szaktudást igénylő szolgáltatásokat, Románia és Bulgária elsősorban olasz és francia nyelvű, rutin ügyfélszolgálati tevékenységet kínál. Horvátország és Szlovénia német és olasz ügyfélkezelést vállal, a Baltikumban pedig a skandináv régiót kiszolgáló tevékenységek telepednek meg. Eközben Oroszország főként az informatikában, a jó problémamegoldó készséget és magas precizitást igénylő területeken lehet eredményes. Ugyanakkor a kiszervezésekben eddig legsikeresebbnek mutatkozó India helyzete is nehezedik, mivel egyre erősebb versenyben áll Kínával, a Fülöp-szigetekkel és Vietnammal. Ráadásul mind több cég aggódik a túlzott országfüggőség miatt, így a korábban Indiába vitt munkák egy része is átkerülhet a régió más államaiba - áll a Világgazdaság cikkében.
Kapcsolódó anyagok
A cégvezetők szerint mindenki jól jár a kihelyezéssel
Magyarország példaértékű a kiszervezések támogatásában
Hazánk a kiszervezési világranglista elején
Magyarország nyerhet a közeli kiszervezéseken
Európában a következő évek azon határokon átnyúló (off-shore) outsourcing ügyleteknek kedveznek, ahol a kiszervezési ország a kiszervező cég központjának közelében található (near-shore) - derül ki a Datamonitor tanulmányából. E téren nagy előnye lehet Közép-Európának, azon belül is Magyarországnak.