4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A hazánkba települt nemzetközi vállalatok általában az anyaországban jellemző kulturális feltételrendszerre, implicit motivációs elméletekre, együttműködési készségre és felelősségvállalási hajlandóságra kialakított teljesítményértékelési rendszerüket vezetik be itt is, megfeledkezve a kulturális eltérésekről.

A gazdasági és társadalmi átalakulás még ma is ható tényezői és a világgazdaságban elfoglalt, inkább periferiálisnak mondható pozíciót jellemző környezeti bizonytalanság objektíve is magas szintje összefüggésbe hozható a bizonytalanságkerülés-index alacsony értékével. A jelenlegi érték alapján azt mondhatnánk, hogy a hagyományos angolszász MbO rendszer jól működik. A KELL érték ezzel szemben a német és francia jellemzők elfogadottságát valószínűsíti.

A nagy hatalmi távolság szintén a francia és német jellemzőkre emlékeztet. Ha a jelenlegi gyakorlat is ezt követi, nem nagyon beszélhetünk fejlesztésorientációról és empowermentről. Némi reménysugár, hogy a KELL érték alapján a hatalmi távolság az ellenkező végletet mutatja. Az is megfigyelhető, hogy a szervezeti kultúra hatalmi távolság indexe alacsonyabb.

A VAN értékek alapján az egyik leginkább individualista kultúra vagyunk, jóllehet a KELL értékek sokkal erősebb közösségi értékrendet jeleznek. Emiatt a bevezető példákban említett csoportos teljesítménymérésre alapozott ösztönzési rendszer a rövid távú szemlélettel kombinálva biztosan nem vezet eredményre. A holland modell alapján kiinduló feltételként kezelt csoporton belüli együttműködést és tudásmegosztást külön megerősítés és jutalmazás nélkül szintén hiba lenne automatikusan elvárni.

Az asszertivitás magas szintje és a humanisztikus értékek csekély jelenléte szintén kemény, versengő kultúrát mutat, amelyben kevés helye van az olyan magatartásformáknak, mint egymás segítése, támogatása. Jellemző ez a munkatársak egymás közötti viszonyaira és a főnök-beosztott kapcsolatra egyaránt. Némi optimizmusra adhat okot, hogy a kívánatos értékek itt is egy támogatóbb értékrendet jeleznek.

A szervezeti kultúra szerepe

A VAN értékek előrevetítik, hogy mind az MbO, mind pedig a fejlesztő célú teljesítményértékelés jelentős nehézségekkel néz szembe; nem csoda, hogy a teljesítményorientáció mértékében ekkora a szakadék. A VAN értékek tehát egy rámenős, versengő csoportkultúra és egy nagy hatalmi távolsággal és alacsony bizonytalanságkerüléssel jellemezhető "klán-jellegű" vezetési kultúrát tárnak elénk.

Ezt a képet természetesen árnyalják az egyes szervezetek kulturális jellemzői. Általában megfigyelhető, hogy kisebbek az eltérések a szervezeti szintű VAN és KELL értékek között, bár tendenciájában hasonló kép bontakozik ki. A KELL értékek alapján egy kicsit biztatóbb a kép. Ez alapján talán egy kevert holland és német modell működhetne a legjobban, ahol a jól leszabályozott, közepes időtávú célkitűzések mellett folyó teljesítményértékelés részben fejlesztő célokat is betölthet.

A VAN értékek szórása jellemzően nagy, ami a vizsgált szervezetek különbözőségére utal. A KELL értékek alapján viszonylag kicsik az egyes szervezetek közötti eltérések az "ideális kultúra" jellemzői tekintetében, amely a társadalmi szinten kívánatosnak tartott értékekhez igazodik. Ez a kultúra erőteljes teljesítményorientációval, kis hatalmi távolsággal, közepes bizonytalanságkerüléssel és középtávú időorientációval, valamint közösségi, együttműködő és humanisztikus értékrenddel jellemezhető.

Megfigyelhető, hogy a teljesítményértékelés egy-egy szervezetben sikeres és elfogadott mintái attól függenek, hogy milyen "távol" van az adott kultúra ettől az ideális helyzettől. Némi optimizmusra adhat okot, hogy a közelmúltban megismételt felmérések alapján a szervezeti kultúrák tekintetében a kívánatos irányba történő lassú elmozdulásnak lehetünk tanúi. A társadalmi szintű VAN értékek közeledése a KELL értékekhez sajnos, sokkal lassabban történik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!