"Olyan döntések meghozatala szükséges a közeljövőben, amelyek oldják a bürokrácia szorítását és egyszerűsítik a vállalkozók tőkéhez, piachoz való jutását" - hangoztatta Pongorné Csákvári Marianna egy konferencián. Szavai szerint a vállalkozások részére megfelelő működési környezetet kell kialakítani, amely ösztönző adórendszert, fejlesztési adókedvezményeket foglal magába, valamint lehetővé teszi ellátásukat elegendő információval és együttműködésük erősítését.
A helyettes államtitkár hozzátette: elengedhetetlen, hogy az érintettek hatékonyan használják fel az európai uniós forrásokat, kiaknázzák a hazai hitel- és tőkeprogramokban, egyebek mellett az innovációban, a kutatási eredmények gyakorlati alkalmazásában rejlő lehetőségeket.
Pongorné Csákvári Marianna mindezt azzal magyarázta, hogy Magyarországon a vállalkozások 99,9 százaléka számít kis- és középvállalkozásnak. Ez a szektor az állásban lévő lakosság 60 százalékának foglalkoztatásával és az exportban 20 százalékos részarányával a GDP mintegy 40 százalékát adja. Utóbbi részarány az Európai Unió 15 legfejlettebb tagállamában 50 százalék felett van, ennek eléréséért Magyarországon még sok a tennivaló.
A helyettes államtitkár utalt rá: a kis- és középvállalkozók versenyképességének javítására az elmúlt időszakban több intézkedés történt. Ezek között említette a társaságiadó-kulcs 18-ról 16 százalékra csökkentését, az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) bevezetését, valamint a fejlesztési adókedvezmény beruházási- és foglalkoztatási feltételeinek javítását. A 2005-re tervezett intézkedések közé sorolta, hogy a társasági adó alapja az iparűzési adó 25 százaléka helyett várhatóan 50 százalékával lesz csökkenthető, és egyebek között az adórendszeren keresztül javulnak a munkahelyteremtő beruházások támogatási feltételei.
Pongorné Csákvári Marianna végezetül kitért rá, hogy a magyar gazdaság igen erős motorjának számít a 165 hazai ipari park, ahol mintegy 2500 vállalkozás 140 ezer munkahelyet fenntartva az export 66 százalékát biztosítja. (MTI)
Magyarországon a vállalkozások 99,9 százaléka számít kkv-nak
A lehető leghamarabb el kell hárítani azokat az akadályokat, amelyek gátolják a hazai kis- és középvállalkozókat versenyképességük javításában - mondta a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára egy szakmai rendezvényen.