A Forbes gyűjtés első követője a kelet-közép-európai régióban egy lengyel hetilap volt. A Wprost 1989-ben állította össze a 100 leggazdagabb ember listáját. A lengyel gazdagok eleinte nem örültek a publicitásnak, de ma már tudomásul vették, hogy közszereplőnek számítanak, és nem rejtőzködnek. A leggazdagabb Jan Kulczyk, aki közel 800 milliárd forintnyi vagyonával az európai gazdagok listáján is szerepel. Romániában is büszkén viseli a címet a legtehetősebb: teret nevezett el magáról, és szentként szerepel egy templomi freskón.
A magyar gazdagok a nyugat-európaiakkal és a lengyelekkel ellentétben szeretnek rejtőzködni. A Magyar Hírlap 2002-ben állított össze először egy listát, de a fogadtatás nagyon vegyes volt. A hazai tehetősek nem az adóhatóságtól félnek, hanem a maffiától, az irigységtől és az előítéletektől. Néhányuk szerint a társadalom nem érett arra, hogy kezelje a helyzetet, pedig a magyar üzletemberek vagyona még a térségben sem mondható túlságosan komolynak. A társadalmi megítélés viszont alig enyhül: nálunk még mindig kínos gazdagnak lenni.
A Menedzsment Fórum megkeresésére az internetes kutatóintézetek legtöbbje még név nélkül sem vállalta, hogy megbecsülje, vannak-e internetes milliomos magyarok a világhálón, habár egyikük sem zárta ki ennek a lehetőségét. Szakértők szerint elsősorban a multik jelenléte dominál a hazai internetes piac tulajdonosi körében, de a mindenkinek ismerősen csengő internetes nevek közt igenis akadnak magyarok. A piac tehát megérett arra, hogy kinevelje az első (multi)milliomos magyarokat a ponthu piacán.
Körte Ildikó
Menedzsment Fórum
Már a milliárdosok közt vannak a net-mogulok
A legfrissebb adatok szerint 691 milliárdos él világszerte, akiknek az összes nettó vagyona 2,2 billió dollárra rúg. A listakészítést hagyományosan az amerikai Forbes magazin végzi immár 23 éve az USA-ban, de 1986-tól évente összeállítja az egész világra kiterjedő rangsorát is. Idén új belépők is vannak - többek között - a dotcom szegmensből.