A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön reggel tette közzé a július hónapra vonatkozó kereset és létszám statisztikáját. Eszerint 2013 hetedik havában nemzetgazdasági szinten 216 ezer forint volt a prémiumok nélküli bruttó bér, mely 2 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet.
Ágazatok szerint - ahogy az lenni szokott - a versenyszféra átlagos bére emelkedett nagyobb mértékben: 4,8 százalékkal, a közszférában ugyanakkor 3,6 százalékos mérséklődés történt. Utóbbi a közfoglalkoztatásban részt vevők bérével magyarázható, mely lehúzza az átlagot. Idén ugyanis a tavalyinál jóval nagyobb volumenben indultak be a közmunkaprogramok. A júliusban ennek keretén belül dolgozók létszáma 148 ezer volt, ami 42 ezerrel haladja meg az egy évvel korábbit. Ha azonban a közfoglalkoztatás nélküli közszférát nézzük, akkor 9,5 százalékos béremelkedés történt egy év alatt.
Ami a nettó béreket illeti, nemzetgazdasági szinten 3,6 százalékos volt a növekedés, ezen belül a versenyszférában 6,1 százalékkal kapnak többet kézhez a dolgozók. Mivel júliusban 1,8 százalékos volt az infláció mértéke, reálszinten a korábbi hónapoknál is nagyobb növekedés mutatkozott: nemzetgazdasági szinten 1,8, a versenyszférában pedig 4,2 százalékkal ér többet a hazavitt összeg idén, mint tavaly. A közszféra esetében a közmunkásokat is tartalmazó nettó bér 3 százalékos reálérték-csökkenést mutat, ha azonban a másodlagos munkaerőpiacon foglalkoztatottak nélkül nézzük a változást, akkor 7,5 százalékos reálnövekedést történt.
Beállt a versenyszféra
Júliusban a nemzetgazdaságban 2,722 millióan álltak alkalmazásban, ami 17 ezer fővel haladja meg az egy évvel korábbi szintet, ám ehhez kizárólag a közfoglalkoztatás tudott hozzájárulni, hiszen a versenyszféra alkalmazotti létszáma az öt főnél nagyobb vállalkozások esetében továbbra is elmarad az egy évvel korábbi szinttől. Pedig már akkor is a korábbi évekhez képest igencsak alacsony létszámot tudott felmutatni.
A KSH által most júliusra közölt 1,83 millió fő közel 5000-rel kevesebb 2012 azonos időszakánál. Az elmúlt hónapok trendjét tekintve azonban megállapítható, hogy míg év elején még a tavalyi szintet is alulmúlta az alkalmazásban állók létszáma, az idei év közepén már szinte elérte azt. Nagy kérdés ugyanakkor, hogy a következő hónapokban stagnálásra áll-e be, vagy esetleg képes lesz a dolgozók száma meghaladni az egy évvel korábbi volument.
Ha egyébként a támogatás nélkül létrejött munkahelyek számát tekintjük utóbbira mutatkozik némi esély, hiszen a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai alapján júliusban és augusztusban is a támogatás nélkül, tehát piac önerejéből létrejövő munkahelyek száma már a 2010-es volumenhez közelített; meghaladja a 2012-es és a 2011-es azonos havi adatokat.
A közszférában egyébként szinte ugyanannyian álltak alkalmazásban, mint júniusban, csupán 200 fő eltérés eredménye a most közölt 802,8 ezer fő. Ebből 148 ezer volt, aki a közfoglalkoztatásban állt alkalmazásban, a nélkülük vett közszféra 1700 fővel még bővült is, 671,9 ezerre. A közmunkások 85 százaléka egyébként teljes munkaidőben tud dolgozni, az átlagos bruttó bér pedig 76,5 ezer forint volt, ami az idei legalacsonyabbnak számít.
Székely Sarolta
mfor.hu