Létezik ezeknél a versenyeknél gyakorlatiasabb felmérési módszer is, például a General Electric Leadership Programjai, amelynek keretében a résztvevők sorra végigjárják a nagyvállalat minden részlegét, ahol bizonyítaniuk kell vezető képességeiket. Mint Pintér Z. Zsolt elmondta, ezekben a programokban nagyon nagy a lemorzsolódási arány, a GE-nél például csak minden harmadik jelentkező képes megfelelni a kihívásnak.
Ahhoz pedig, hogy a jövő reménybeli munkavállalói teljesíteni is tudják a cégek által támasztott követelményeket, a fejvadász és karrierszakértő szerint az oktatási rendszeren is változtatni kellene. Mint elmondta, a felsőoktatási intézmények az oktatás szemléletmódjában és a tanagyag összetételével nem alkalmazkodnak elég gyorsan a multinacionális vállaltok igényeihez. A tananyag gyakran elavult, és a tanítási módszerek nem ösztönzik eléggé a kreatív gondolkodást.
Szerinte hazánkban emiatt kevés a megfelelően képzett szakember, akik komolyabb innovációs bázissal rendelkező cégeket vonzana. Pedig ezek a vállalatok, ha felfedezik Magyarországot, egymás megtelepedését is ösztönzik: az ugyanabban a szektorban érdekelt japán és koreai cégek például presztízskérdést csinálnak abból, hogy ha a konkurensük megjelent egy adott országban, akkor ott legyenek ők is.
Vámosi Gergő
Matekfeladvány is lehet belépő az állásinterjúra
Már Magyarországon sem számít különlegesnek, hogy egy-egy nagyvállalat innovatív toborzási módszerekkel keresi a legjobb embereket, derül ki a Menedzsment Fórum cikkéből.