A törvényjavaslat szerint az úgynevezett villamosenergia-ipari engedélyesek (termelők, kereskedők, hálózat üzemeltetők, és szolgáltatók) összesen 50 százalék szavazattal rendelkezhetnek a társaságban.
A javaslat alapján a szervezett villamosenergia-piac (áramtőzsde) létrehozására és működtetésére engedélyt kapott vállalkozás a villamosenergia-ellátási szabályzatok hatálya alá tartozik, és az ügyletek teljesítése és elszámolása során köteles a rendszerirányítóval együttműködni.
A Mavir, a magyar rendszerirányító a napokban jelentette be, hogy az áramtőzsde megalakítására húszmillió forint jegyzett tőkével HUPX (Hungarian Power Exchange) néven májusban előtársaságot alapított.
A tervek szerint várhatóan az év végén, a jövő év elején megkezdődhet a szervezett villamosenergia-kereskedelem Magyarországon. Kezdetben csak napi - fizikai teljesítésű termékekkel, a későbbiekben pedig áramalapú származékos termékekkel lehet majd kereskedni.
A Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) leányvállalata májusban előtársaságot hozott létre az áramtőzsde megszervezésére. A szükséges engedélykérelmeket szeptemberben tervezik benyújtani, és még abban a hónapban lehetőséget adnak a piaci szereplőknek arra, hogy részesedést szerezzenek a HUPX-ban.
Az infrastruktúra kiépítése, attól függően, hogy saját tulajdonú, vagy bérelt informatikai eszközök lesznek, 100 millió, illetve 30-40 millió forintot igényel. A rendszert úgy akarják kiépíteni, hogy lehetőség legyen más áramtőzsdékkel együttműködni, ami növelné a hazai likviditást is.
Az árampiaci szereplők jellemzően egy évre, de legalább egy hónapra szerződnek, mivel a pontos napi fogyasztás nehezen tervezhető. Ezért a napi fölösleget eladhatják a tőzsdén, a hiányt pedig megvásárolhatják.