Március végére elkészül a lista
A Pénzügyminisztérium megbízta a Nemzeti Vagyon Kezelőt, hogy az idén március 31-ig végezze el az állami vagyon felmérést. Ennek keretében meghatározzák az állami tulajdon pontos értéket. Veres János elmondta, hogy jelenleg elméletileg 106 olyan cég van, amelynek esélye lehet a tőzsdére vitelre. Ezek közül 70 olyan, amely 100 százalékban állami tulajdonban van, míg 36-ban csak többségi tulajdonos az állam.
A miniszter úgy véli, hogy programban szereplő első cégek még az idén megjelenhetnek a tőzsdén. Bár a tőzsdére viteli folyamat időigényes, de van néhány olyan vállalat, amelynél a technikai nehézségek gyorsan megoldhatók. A kormánynak mindenesetre az a szándéka, hogy a következő években sorozatban fogja privatizálni a vállalatokat.
A miniszter sem tartja kizártnak, hogy az MVM, a Szerencsejáték már az első körben bent lesz, de erről még nincs végleges döntés. Másrészt a cégek szabályozási környezetét is meg kell vizsgálni és a rájuk vonatkozó szabályokat is. Így például jelenleg a Szerencsejáték Rt. A 100 százalékban állami tulajdonba maradó cégek körébe tartozik. Veres János hangsúlyozta, hogy elvileg bármilyen vagyon elem szóba jöhet, egy kivétel a termőföld, amit nem kíván az állam semmilyen formába privatizálni.
Kisrészvényesek bevonásának mikéntjéről még nincs döntés
Az is szóba került a mai tájékoztatón, hogy az állam tőzsdére vitel céljából kialakít bizonyos cégeket. Több szakértő úgy véli, hogy egy tisztán ingatlan portfolióval rendelkező cégnek jó esélye lenne a részvénypiacon. A miniszter ezt sem tartotta kizártnak, és mindent a vagyonkezelő javaslatától tett függővé.
Arra sincs jelenleg pontos válasz, hogy miként jussanak tulajdonhoz a kisemberek. A 100 ezer forintos határ egy elméleti szám volt, de a pontos feltételek nem kerültek kialakításra. A költségvetés erre a célra nem kíván forrásokat biztosítani, mindössze lehetővé teszi a részletfizetést. Másrészt olyan adókedvezményeket kíván biztosítani, amely arra ösztönzi a kisrészvényeseket, hogy közép-, vagy hosszú távban gondolkodjanak. Mindamellett fent kívánjak tartani a részvények forgalomképességét és ebben a tekintetben nem kívánnak korlátozásokkal élni.
A kormány azt is szeretné, hogy olyan cégek kerüljenek piacra, amelyek részvényeinek árfolyamában nagyok a lehetőségek, és van esély komolyabb árfolyam emelkedésre. De garanciát erre nem tud vállalni, tehát a részvényeseknek felelős döntést kell hozniuk.
Varga M István