4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb adatok szerint hiába emelkedett tovább itthon a minimálbér, az uniós rangsor alapján ezzel a tavalyi helyezésünkhöz képest visszacsúsztunk.

Az Európai Unió statisztikai hivatala félévente frissíti a minimálbérekre vonatkozó statisztikáját, melyet ismét elővettünk. Mivel néhány hónapja már új évbe léptünk, és 98 ezerről 101 500 forintra emelkedett a magyar kötelezően adandó legkisebb bér, érdemes megnézni, mire is megyünk ezzel uniós viszonylatban.

Az Eurostat szerint 2014 első félévére 344,24 eurónak felel meg a már említett 101 500 forint, vagyis a tavalyi 340,6 eurónál 1,1 százalékkal többet. Ez viszont nemcsak ahhoz volt kevés, hogy esetleg feljebb lépjünk a ranglétrán, hogy megközelítsük az uniós átlagot, de a helyezésünk megtartására sem volt elegendő. Míg 2013-ban a 13. legmagasabbnak számított a magyar bér a 22 ország között, idén már csak a 15. helyet tudhatjuk magunkénak. Vagyis a 6. legalacsonyabb minimálbért fizeti hazánk az uniós tagállamok körében.

Ezzel egyébként még a régióban sem sikerült előkelőbb helyre sorolni magunkat, hiszen míg tavaly csak a szlovénoknál és a lengyeleknél volt magasabb a minimálbér, idén viszont már Szlovákia is megelőzött minket. 

Ugyan 28 tagállamot foglal magába az unió, nem minden országban van kötelezően, törvényileg előírt, országos szinten egységes minimálbér. Ezért nincs adat például Ausztria vagy Németország vonatkozásában, utóbbi esetben viszont 2015-től bevezetésre kerül a minimálbér a tavaly év végi koalíciós tárgyalások eredményeként.

A minimálbérek tekintetében egyébként az élen állók és a sereghajtók között nem történt változás tavalyhoz képest. A legmagasabb mininálbért továbbra is a Luxemburgban dolgozók kapják, 1921,3 eurót (595 ezer forint), ami egy év alatt 2,5 százalékos növekedést jelent. Ezzel szemben a rangsor végén Bulgária szerepel 173,84 eurós (54 ezer forintos) minimálbérrel, tehát a bekövetkezett 9,7 százalékos emelés sokat nem segített az országon ebből a szempontból. Bár első ránézésre igen jelentősnek tűnik ez a majdnem 10 százalékos bolgár növekedés, közel sem itt emelkedtek legjobban a minimálbérek, hanem az IMF-programja alatt "megújuló" Romániában. Az idei 190,57 euró (59 ezer forint) ugyanis 21,2 százalékos növekedés eredménye lett, ezzel pedig annyit sikerült elérni uniós viszonylatban, hogy már nem a legkisebb, hanem a második legkisebb minimálbért fizetik az érintett román dolgozóknak. 

Érdemes megjegyezni, hogy az adatok szerint Nagy-Britanniában egyedül 3,8 százalékos csökkenés következett be idén, így már "csak 1216,75 eurót (377 ezer forintot) kapnak az érintett dolgozók. Ehhez viszont nem kormányzati döntésnek, sokkal inkább a font euróhoz mért gyengüléséhez van köze.

Igaz, a magyar minimálbér nagyságát a feldolgozott adatok jól szemléltetik, ám igazán pontos képet akkor kaphatnánk, ha vásárlóerő-paritáson számolt értékekkel dolgozhatnánk. Valójában ugyanis ez tudná megmutatni azt, hogy mennyit is ér a minimálbér. Hiszen lehet, hogy egy magasabb árszínvonalú országban hiába magas a ez az összeg, abból nem lehet sokkal kényelmesebben megélni, mint egy alacsony minimálbért biztosító, de jóval alacsonyabb árszínvonalú országban. 

A mostani 15. helyezésünk a minimálbérek rangsorában azt jelenti, hogy lényegében 2009 óta semmit sem sikerült előrébb lépnünk. Azóta ugyanis a 16.-15., hely környékén mozgunk. Igaz, hogy 2012-ben volt egy jelentős bruttó minimálbéremelés, melyre az adójóváírás kivezetése miatt a nettó bérek megőrzése érdekében volt szükség, ez láthatóan nagyon sokat nem vitte előrébb hazánkat a forint folyamatos gyengülése miatt. A tavalyi 13. helyezésünk is elsősorban csak annak köszönhető, hogy 2013 év elején 2012 azonos időszakához képest átmenetileg sokat erősödött a forint.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!