Egyelőre túl drágák a megújuló energiahordozók ahhoz, hogy a jelentős változás történjen az energiaiparban, írja a Napi Gazdaság.
[ajanlo=474][igazitas=left/]Az olaj- és földgáztartalékok kimerülése esetén a bioüzemanyagok és a szélenergia tűnik a legjobb alternatív energiaforrásnak, ám ezek gazdaságossága a környezetvédelmi szakemberek szerint még elmarad a kívánatostól.
A megújuló energia iránti érdeklődés tavasszal vett új lendületet az olaj világpiaci árának hirtelen emelkedésekor. A biodízel-üzemanyagokat növényi olajból és etanolból készítik, ennek alapját gabonafélék és cukor képezi. A leginkább az elektromos áramnak konkurenciát jelentő szélenergiának pedig immár a negyedik generációs fejlesztésén dolgoznak világszerte.
Jelenleg ötven százalékkal drágább a biodízel, mint a gázolaj, így a környezetkímélőbb változatra való áttérés 70 dolláros hordónkénti gázolajár alatt nem valószínű. A Brit Bioüzemanyag-szövetség (BABFO) adatai szerint az Egyesült Királyságban jelenleg a fosszilis üzemanyagkészletek kétszeresével rendelkeznek bioüzemanyagból. Egy uniós direktíva szerint 2005-re az összes üzemanyag 2 százaléka, 2010-re pedig 5,75 százaléka bioalapú üzemanyagból kellene, hogy származzon.
Franciaország 2008-ig meg kívánja háromszorozni biodízel-kibocsátását, míg a németek engedélyezték, hogy a hagyományos üzemanyagokat maximum ötszázalékos mértékben bioalapúval vegyítsék.
Nem jó a helyzet szélenergia tekintetében sem. Ugyan a tavalyi erőteljes német és spanyol fejlesztéseknek köszönhetően 2004-ben ötödével, mintegy 35 ezer megawattra nőtt az ilyen jellegű kapacitás, a szélenergia ára megawattonként átlagosan 36 fontba kerül, míg ugyanez az érték a földgáz esetében 24 font. Ennek ellenére Anglia elektromosáram-szükségletének 7,5 százalékát a Brit Szélenergia-ügynökség tervei szerint 2010-re a szélenergia fedezi majd, olvasható a Napi Gazdaságban.
Menedzsment Fórum
Még nem versenyképes a biodízel
Egyelőre túl drágák a megújuló energiahordozók ahhoz, hogy a jelentős változás történjen az energiaiparban, írja a Napi Gazdaság.