2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyelőre túl drágák a megújuló energiahordozók ahhoz, hogy a jelentős változás történjen az energiaiparban, írja a Napi Gazdaság.

Egyelőre túl drágák a megújuló energiahordozók ahhoz, hogy a jelentős változás történjen az energiaiparban, írja a Napi Gazdaság.

[ajanlo=474][igazitas=left/]Az olaj- és földgáztartalékok kimerülése esetén a bioüzemanyagok és a szélenergia tűnik a legjobb alternatív energiaforrásnak, ám ezek gazdaságossága a környezetvédelmi szakemberek szerint még elmarad a kívánatostól.

A megújuló energia iránti érdeklődés tavasszal vett új lendületet az olaj világpiaci árának hirtelen emelkedésekor. A biodízel-üzemanyagokat növényi olajból és etanolból készítik, ennek alapját gabonafélék és cukor képezi. A leginkább az elektromos áramnak konkurenciát jelentő szélenergiának pedig immár a negyedik generációs fejlesztésén dolgoznak világszerte.

Jelenleg ötven százalékkal drágább a biodízel, mint a gázolaj, így a környezetkímélőbb változatra való áttérés 70 dolláros hordónkénti gázolajár alatt nem valószínű. A Brit Bioüzemanyag-szövetség (BABFO) adatai szerint az Egyesült Királyságban jelenleg a fosszilis üzemanyagkészletek kétszeresével rendelkeznek bioüzemanyagból. Egy uniós direktíva szerint 2005-re az összes üzemanyag 2 százaléka, 2010-re pedig 5,75 százaléka bioalapú üzemanyagból kellene, hogy származzon.

Franciaország 2008-ig meg kívánja háromszorozni biodízel-kibocsátását, míg a németek engedélyezték, hogy a hagyományos üzemanyagokat maximum ötszázalékos mértékben bioalapúval vegyítsék.

Nem jó a helyzet szélenergia tekintetében sem. Ugyan a tavalyi erőteljes német és spanyol fejlesztéseknek köszönhetően 2004-ben ötödével, mintegy 35 ezer megawattra nőtt az ilyen jellegű kapacitás, a szélenergia ára megawattonként átlagosan 36 fontba kerül, míg ugyanez az érték a földgáz esetében 24 font. Ennek ellenére Anglia elektromosáram-szükségletének 7,5 százalékát a Brit Szélenergia-ügynökség tervei szerint 2010-re a szélenergia fedezi majd, olvasható a Napi Gazdaságban.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!