4p

A magyarországi munkáltatók több mint harminc százaléka tervez a közeljövőben leépítést – derült ki egy kutatás frissen nyilvánosságra hozott eredményeiből. Pedig számos más megoldási módszerrel is élhetnének a cégek, hogy túléljék a jelenlegi válságot.

Összefogás helyett elbocsátás (Mfor-montázs)

A hazai munkáltatók, cégvezetők nem készültek fel a mostani, a gazdasági válság miatt kialakult szituációra – mondta Dara Péter, a DGS Global Research ügyvezető igazgatója egy szerdai, a Szervezési és Vezetési Tudományos Társaság, valamint a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola bevonásával megrendezett szakmai konferencián a Válságkezelési Kutatás eredményeit ismertetve. Hozzátette: korábban nem volt gyakorlat arra, hogy kell egy ilyen helyzetben kommunikálni a munkavállalók felé, illetve a partnereknek megmutatni, hogy egy jól működő céget szerveznek. Márpedig ha ezt nem érzi a piac, akkor elpártolnak, és az öngerjesztő folyamat elbocsátásokhoz vezethet.

A szakember megdöbbentőnek találta azt az adatot, hogy október óta 23 ezer főt küldtek el csoportos létszámleépítés keretében. Mint mondta, ennél valószínűleg sokkal nagyobb számban növekedett az elbocsátottak száma, hiszen sokan nem jelennek meg a statisztikában.

A cégek több mint fele érzi a válság hatásait

A kutatás eredményei szerint tavaly év végén még sokkal optimistábbak voltak a cégek: novemberben még 37 százalék nyilatkozta, hogy érintette őket a válság, míg most ez az arány már meghaladta az 50-et. Kiderült az is, hogy a szervezetek nagy része kívülről is vár segítséget: igénylik például a közteher- és az adócsökkentést.

A jelek szerint az elbocsátások még nem értek véget: a társaságok 22 százaléka már megtette ezt a lépést, és még több mint 30 százalék tervezi ugyanezt. Ugyanakkor a válság negatív hatásaira reagálva számos más lépést is terveznek a vállalatok, a legtöbben szervezeti átalakításokkal segítenének magukon, de az általános költségcsökkentéssel és a jutalmak befagyasztásával is sokan élnének.

Megdöbbentő adat, hogy a vállalkozások mindössze 23 százaléka rendelkezik vészforgatókönyvvel, pedig a krízisre igenis fel lehet készülni –vélte Dara Péter. Mint mondta, egyre többen fordulnak a részmunkaidős foglalkoztatáshoz, vagy a munkakörmegosztáshoz mint eszközhöz, amivel meg lehet tartani az embereket. De egy ilyen lehetséges megoldás az interim menedzsment alkalmazása is, amelyben a válaszadó cégek 33 százaléka hisz.

Kevésbé motiváltak a dolgozók

Most a krízis idején jelentősen megnő a hr-esek szerepe, hiszen rendkívül fontos a kulcsemberek megtartása. Bár a létszámleépítés miatt a dolgozók jobban ragaszkodnak munkahelyükhöz, ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy motiváltságuk nagyobb lenne – mondta Veres Rita, a Hewitt regionális üzletág-vezetője egy európai kutatásra hivatkozva. Mint közölte, a globális adatok azt mutatják, hogy az elmúlt időszakban csökkent a munkavállalók elkötelezettsége is. Ezért nagyon fontos a hr-esek és a felsővezetők szerepe, akik segíthetnek a dolgozók bizalmát helyreállítani, és elkerülni, hogy új lehetőséget keressenek tehetséges alkalmazottaik.

Veres Rita szerint megfigyelhető, hogy térségünkben sokszor valós stratégiai érdek nélkül hajtanak végre költségcsökkentéseket a cégek, pedig lehet, hogy ezzel vállalatuk jövőjét teszik kockára. Több vállalatnál megfigyelhető, hogy gyengül ilyenkor a vezetői összhang, hiszen még nem kerültek ilyen helyzetbe, nem készültek el az új kihívásokra. Lehet látni egyfajta „bunker” megközelítés is, hiszen ilyenkor mindenki a saját területét, divízióját védi, így nem biztos, hogy a legoptimálisabb megoldás születik.

Az üzletág-vezető felhívta a figyelmet: a sablonos lépéseket kerülniük kellene a vállalkozásoknak, ehelyett meg kell alkotni a számukra nyerő stratégiát. Sok helyen például rendkívül elhibázott lépés lehet a fizetések befagyasztása, mivel így elveszíthetik a cégek a kulcsembereket. Ehelyett a tehetségmenedzsmentet kell alkalmazni, jutalmazni a jól teljesítőket, és példát mutatni a gyengébb eredményt produkálóknak.
 

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!