4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába a világgazdasági válság, a világ húsz leggazdagabb futballklubja rekordbevételt ért el a 2009-2010-es szezonban - derül ki a Deloitte csütörtökön publikált felméréséből. A lista élén álló csapatok összesen 4,3 milliárd eurós bevételt realizáltak jegyeladásból, szponzori szerződésekből, ajándéktárgyakból, közvetítési jogdíjakból és a stadion használatából.

Zsinórban hatodszor lett a Real Madrid a világ leggazdagabb futballklubja, a spanyol galaktikusok legfőbb üldözője az ősi rivális Barcelona. A legjobb húszban az angol csapatok vannak túlsúlyban, hét klub a szigetország bajnokságában játszik. Mellettük négy-négy csapattal büszkélkedhet a német és az olasz bajnokság, három spanyol és két francia csapat került az elitcsoportba.

Soha nem volt még ennyi bevételük

Bár a gazdasági szereplők még mindig a válság hatásai ellen küzdenek, a világ futballklubjai a jelek szerint már kilábaltak a pénzügyi nehézségekből. A Deloitte hagyományos felmérése alapján a húsz leggazdagabb csapat árbevétele 4,3 milliárd euró volt a tavalyi szezonban, ami 8 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.

A lista élén továbbra is a két spanyol óriásklub, a Real Madrid és a Barcelona állnak, a dobogó harmadik fokára pedig a Manchester United ért oda. A Real Madrid 438,6 millió eurós bevétele nagyjából 40 millióval haladta meg a Barcelona éves forrásait.

Annak ellenére, hogy az elmúlt két évben az angol font jelentősen erősödött az euróval szemben, a Barcelona nem csak meg tudta tartani, de még növelni is tudta előnyét a harmadik Manchester United előtt, a tavalyi 38,9 millió euró után most 48,3 millió a különbség a két csapat között.

Ehhez az is hozzájárult, hogy a katalán klub története során először kötött mezszponzori szerződést, mely a teljes idő alatt legalább 165 millió euróval gazdagítja a kasszát. Részben emiatt a Deloitte arra számít, hogy a következő években is a két spanyol óriás csatájáról fog szólni a bevételi verseny.

Az összehasonlításkor a Deloitte szakemberei nem vették figyelembe az átigazolási díjakat, a játékosok fizetését, valamint az adókat, így könnyebb egymás mellé állítani a klubokat. A vizsgált bevételek között szerepel viszont többek között a jegyeladások, a szponzori- és reklámbevételek, a tévés jogdíjak, valamint a stadion hasznosításából, bérbe adásából származó pénzek.

A lista készítői szerint több okra vezethető vissza, hogy a csapatok kasszája alig érezte meg a válságot: egyrészt többségüknek lojális, jól kiépült szurkolói bázisa van, másrészt a tévés jogdíjakról és reklámbevételekről szóló szerződések jellemzően több évre előre köttetnek.

Elit klub

A lista első húsz helyén álló csapat egyébként ritkán cserélődik, mindegyikük Európa öt nagy bajnokságának egyikében játszik. Ráadásul a bevételeket tekintve zsinórban másodszor ugyanaz a tíz csapat szerepel az első tíz helyen, csak minimális változás történt közöttük tavalyhoz képest. Az első hat helyen egyáltalán nem volt változás egy év alatt. Ráadásul a tíz leggazdagabb klub közül hat már tíz éve tagja a listának.

Az összesítést az 1996-97-es szezon óta készítik el a cég szakemberei, először nyolc évig a Manchester United volt az éllovas, 2003-2004 óta azonban a Real Madrid letaszíthatatlan a trónról. Tavaly egyébként a klubnak szakmailag gyenge szezonja volt, hiszen a spanyol bajnokságban csak másodikok lettek a Barcelona mögött, míg a Bajnokok Ligájából már a legjobb tizenhat között kiestek a Lyon ellen. Ennek ellenére bevételeiket minden területen növelni tudták, az pedig külön pluszt jelentett, hogy a BL-döntőt is a Real stadionjában játszották májusban, részben ennek volt köszönhető a jegybevételek 27 százalékos emelkedése egy év alatt.

Nagyot fordulhat a világ a fociban

A Deloitte szakértői szerint a következő években a feje tetejére állhat a futballvilág, ha valóban bevezetik az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) tervezett pénzügyi fair play szabályát. Ennek értelmében ugyanis a túlzottan eladósodott klubokat kizárhatják a nemzetközi kupaküzdelmekből, sőt akár a hazai bajnokságból is.

A várakozások szerint ha ez bekövetkezik, akkor a most a lista élén álló csapatok pénzügyi előnyüket a pályán is sikerekre válthatják. A 2013-14-es szezontól tervezett változás érdemben nem befolyásolná a klubok bevételeit, azonban csak annyit költhetnének, amennyit megtermelnek. Ez többek között a lista tizenegyedik helyén álló Manchester Cityt érintené érzékenyen, ugyanis a csapat arab tulajdonosai az elmúlt években nem sajnálták a pénzt rekordigazolásokra.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!