A magánbefektetők megnyerésétől, a környezet rehabilitációjától, az önkormányzat által igényelt támogatások elnyerésétől és a terület átsorolási eljárásától függ, hogy mikor kezdődhet el a dunaújvárosi Szalki-szigeten a "menedzserparadicsom" építése.
A beruházó, amely nem is tartja rossz ötletnek, hogy a sajtó menedzserparadicsomnak "becézi" a projektet, többek között vásárváros, konferenciaközpont, szálloda, luxuslakások, szórakozóhelyek és kikötő építését tervezi a kihasználatlan területen.
A tőkeszerzéssel megbízott Hunguest Lakás Rt. eddig olasz, osztrák, német és francia érdeklődőkkel tárgyalt a projektben való részvételről. A több mint tíz évvel ezelőtt a hasonló nevű szállodalánchoz tartozó, de azóta már önállósodott cég jelenleg az önkormányzati helyreállítási munkákhoz szükséges források előteremtésén dolgozik. Vissza nem térítendő támogatást igényeltek például a kifejezetten környezetvédelemmel összefüggő beruházásokat támogató norvég alapból.
18 milliárdos beruházás
A sziget felső részére tervezett vásárváros és konferenciaközpont létesítése 14-15 milliárdba kerülhet, ezt magáncégektől várják. Az önkormányzat és a befektetés-szervező cég közötti megállapodás értelmében az infrastruktúra- és területfejlesztésre négy éven belül legalább egy milliárdot kell költeni.
"Az elaprózás helyett egyetlen befektetőre bíznánk a vásárváros és konferenciaközpont építését, illetve külön tárgyalnánk a lakóingatlanok létesítéséről" - mondta a Menedzsment Fórumnak Dobos Ilona, a Hunguest Lakás Rt. igazgatósági tagja. A fejlesztők úgy vélik, legkönnyebben a szállodaprojektre találnak partnert, ugyanis Dunaújváros köztudottan hiányt szenved az igényes vendégfogadó ingatlanokban. A külföldi nagy cégek menedzserei ezért sokszor Budapesten szállnak meg, és onnan ingáznak. Úgy tudjuk a Hunguesttel már tárgyaltak ez ügyben, és szándéknyilatkozat is született.
Lenne hova fejlődni
A nagyvállalatok Dunaújvárosba telepedésével indokolta a fejlesztés szükségességét lapunknak Vér Szilveszter városfejlesztési vezető főtanácsos, aki szerint "a fejlesztések kölcsönhatására apellálnak". Mint mondta, a település emblematikus vállalata, a vasmű például nem mindig talál megfelelő helyszínt konferenciái, továbbképzései rendezésére, és a gumiabroncs-gyártást hamarosan beindító dél-koreai Hankook szakemberei is használhatnák a komplexumot.
Jelenleg összesen három jelentősebb befektetővel tárgyal Dunaújváros a feldolgozóipar, a bioipar és az energetika területéről - tudtuk meg Illés Istvántól, a dunaújvárosi ipari park ügyvezető igazgatójától.
A Hankook megjelenése óta főképp európai befektetők érdeklődtek a lehetőségekről. Legutóbb az IKO nevű belga tetőzsindely-gyártóval állapodott meg az önkormányzat, de ez a projekt az ingatlan árának megemelése miatt végül kútba esett.
Szintén a beruházás mellett szól a projekt megálmodói szerint, hogy - a budapesti Hungexpón kívül - nincs a közelben korszerű infrastruktúrájú vásárváros. Ráadásul Dunaújvárost a fejlett ipari ellátottsága mellett főiskolai intézményrendszere is alkalmassá teszi a kivitelezésére.
Nagy Vajda ZsuzsaMenedzsment Fórum