Széles Gábor most azzal érvelt, hogy a hétfői fél százalékos kamatcsökkentés ellenére nem gyengült érdemben a forint, továbbra is az erős oldalon áll. Ebben egy elhibázott jegybanki politika bizonyítékát látja és ahogy fogalmazott, az erős forinttal a jegybank az exportörök torkára tette a kést.
Azért, hogy a kérdésben jobb és baloldali elkötelezettségu szakértők is megszólaljanak, ezzel mintegy beismerve, hogy a politika síkjára is terelődött a monetáris politika, a GYOSZ hozzászólásra kérte fel Pongrácz Tibort, az MDF gazdasági tanácsadóját és Békesi Lászlót, a Horn-kormány volt pénzügyminiszterét.
Pongrácz Tibor azzal kezdte: a GYOSZ hibát követett el akkor, amikor nem a jegybanki politikát, hanem a jegybank elnökét bírálta, személyes kérdéssé, olcsó, napi politikai vitává silányitva a problémát, amelyben aztán majdnem a fő kérdés a monetáris politika szakmai vitája sikkadt el. Úgy vélte, jelenleg a költségvetési politika mozgástere nagyon szűk, a jegybank manoverezési területe nagyobb annak érdekében, hogy a növekedés megmaradjon, hogy a munkahelyek ne szűnjenek meg. Pongrácz Tibor a hallgatóságnak címezve azt is hozzátette, nem minden múlik a jegybankon, a versenyképességnek csak egyik eleme a forint mindenkori árfolyama.
Békesi László arról beszélt, hogy a jegybank teszi a dolgát és a költekező államháztartás és bérkiáramlás káros hatását a monetáris politika nem képes kezelni, vagy fékezni. Békesi László szerint csak az a baj, hogy a jegybank csak most hivatkozik, csak most figyelmeztet a költekező büdzsére, pedig ezt már két éve meg kellett volna tennie és akkor most hitelesebb lenne politikája is.
Megakadt a lemez a gyáriparosoknál?
Ismét az erős forint, valamint a jegybank kamatpolitikája volt terítéken a Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényén. Széles Gábor elnök ezúttal is bírálta a Járai Zsigmond vezette Nemzeti Bankot.