Az Anheuser-Busch InBev a nyár elején jelentette be, hogy eladja közép-kelet-európai sörgyárait, azóta elsősorban kockázati tőkealapok jöttek szóba lehetséges vevőként. A végső eredmény is ennek megfelelő: a londoni székhelyű CVC Capital Partners veszi meg a gyárakat, melyeket az ajánlat több mint 3 milliárd dollárra értékelt.
Csak átmeneti a tulajdonosváltás?
A CVC Capital Partners valószínűleg pénzügyi befektető, hiszen a hasonló kockázati tőkealapok gyakran a vásárlás utáni néhány éven belül túl is adnak a cégeken. Június közepén Nagy Kálmán, a Concorde Vállalati Pénzügyek ügyvezető igazgatója úgy nyilatkozott az mfor.hu kérdésére, hogy ezek az alapok a felvásárlásokat jórészt bankhitelből finanszírozzák. "A söripar előnye ebből a szempontból, hogy erős készpénztermelő képessége miatt könnyen kapnak rá hitelt a társaságok" - tette hozzá Nagy Kálmán. A hírek szerint a CVC is 1 milliárd dolláros hitelt vesz fel a több banktól a tranzakció finanszírozására.
A hasonló kockázati tőkealapok általában évi 20-25 százalékos hozamelvárással dolgoznak, néhány éven belül jókora haszonnal adnak túl az eszközökön.
A Bloomberg cikke szerint a CVC 1,62 milliárd dollárt fizet a kilenc sörgyárért, emellett 480 millió dollár értékben vállalja át hiteleiket. Az Anheuser-Busch InBev további 800 millió dollárhoz juthat, ha a CVC nagy nyereséggel száll ki az üzletből.
Ezek mellett a megállapodás érdekes pontja, hogy egy esetleges újabb eladáskor az AB InBev elsőbbségi jogot élvez, azaz először tehet ajánlatot a cégekre. Így még az is elképzelhető, hogy az amerikai-belga sörgyártó jelenleg likviditási problémák miatt adja el eszközeit, hogy aztán pár év múlva visszavásárolja.
Korábban arról szóltak a hírek, hogy az eladásra azért van szükség, mert az InBev 2008-ban 52 milliárd dollárért megvette az Anheuser-Buscht. Az összeg jelentős részét hitelből fedezte a cég, ezért a mostani nehéz körülmények között szüksége lehet készpénzre, amit eszközeinek értékesítésével teremthet elő.
A mostani tranzakcióval az AB InBev is fellélegezhet, hiszen a cég augusztusban azt közölte, hogy eddig mintegy 3,5 milliárd dollár értékben adott el eszközöket a tervezett 7 milliárd dollár helyett.
Már értesítették a Borsodit
"Természetesen kaptunk értesítést arról, hogy új tulajdonos kezébe kerül a cég" - válaszolta az mfor.hu kérdésére Dr. Stefánkovits Ildikó, a Borsodi Sörgyár jogi és kommunikációs igazgatója.
"A kelet-közép-európai gyárak menedzsmentje és dolgozói képzettek, fontos információkkal rendelkeznek a helyi piacokról, ezért úgy gondoljuk, hogy a CVC-nek is segítségére lehetnek majd" - olvasható az AB InBev hivatalos közleményében.
"Ez az első akvizíció a CVC számára a régióban, és örülünk, hogy ilyen számottevő márkákat sikerült megszereznünk elkötelezett dolgozókkal" - nyilatkozta Szőke István, a CVC Capital Partners régiósvezetője. A közleményben az új tulajdonos kiemelte, hogy elkötelezettek a portfólió fejlesztésében, a cégcsoportot a jövőben StarBev névre keresztelik át.
Nem volt más jelölt
A belga De Standaard című lap már szeptemberben arról számolt be, hogy a CVC Capital Partners veheti meg az AB-InBev portfólióját, mivel addigra az angolok voltak az egyetlen állva maradt jelöltek. Korábban több hasonló kockázati alapról is lehetett hallani, azonban a hitelszűke miatt ők végül visszaléptek.
Szakmai befektetőkről korábban sem volt szó a sörgyárakkal kapcsolatban. Ennek oka főleg az, hogy az összes nagy sörgyár jelentős piaci súllyal rendelkezik a régió országaiban, így egy újabb terjeszkedés akár versenyjogi aggályokat is felvetne.
A szakemberek szerint annak is betudható, hogy mérsékelt volt az érdeklődés a sörgyárak iránt, hogy az orosz és ukrán leányvállalat nem volt benne a csomagban, márpedig kelet-európában ez a két piac a legjelentősebb.
Beke Károly