Az ipari termékek belföldi értékesítési árai 0,2 százalékkal voltak magasabb szinten az előző hónaphoz képest. Az exportértékesítésű termékek árai pedig gyakorlatilag változatlan szinten voltak. A forint erősödése nyomán május-júniusban dinamikusan csökkenő exportárak júliusban már nem mutattak lényeges mérséklődést. Ez természetesen a forint július eleji megingásának köszönhető. Bár a belföldi kosárból havi szinten 1,8 százalékos áremelkedést mutatott a víz, gőz és és villamos energia ellátás, az éves szintű áremelkedés 9,5 százalék lett, amilyen alacsony eredményre két éve nem volt példa.
A szakértők szerint az adatok kedvezőnek tekinthetők, bár az árcsökkenés üteme természetesen nem tudta tartani az előző hónapok ütemét. A következő hónapokban továbbra is rendkívül kedvező termelői árakra számítunk. A forint július eleje óta tartó bizonytalankodása miatt azonban a jelenlegi szintekről már nem várható jelentős csökkenést. A forint erősödésének ipari termelői áraknál látható kedvező hatása, a fogyasztói árakban még nem látszik. A legutóbbi fogyasztói inflációs adatokban csak járműüzemanyagok árcsökkenése írható a forint számlájára. A következő fogyasztói árindexben várhatóan még mindig nem fog látszódni a fizetőeszköz erősödése, a kedvező bázishatás miatt az adat 9 százalék körül alakulhat.
Megállt az ipari termelői árak csökkenése
Júliusban az ipari termelői árak 0,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy hónappal korábban. Az éves szintű árnövekedés 4,4 százalék volt.