A rossz munkahely megbetegít. Táblázat!
Anna Ritsatakis, finn egészségpolitikai tanácsadó az uniós gyakorlatba is bepillantást engedett a konferencián. (Uniós szinten már 30 éve foglalkoznak a munkahelyi egészség kérdéskörével - a szerk.)
A jóléti rendszerek működésének feltétele az egészségfejlesztés. A munkahelyi egészségi állapot fejlesztése pedig hozzájárul a gazdasági stabilitáshoz és végső soron a fejlődéshez is, szögezte le Anna Ritsatakis bevezetőjében. Utalt arra, hogy hazája mindig is élharcosa volt az egészségfejlesztésnek, és most az Unió soros elnökeként sem tesz másként.
Ritsatakis úgy véli - ezt a legújabb kutatások is bizonyítják -, hogy a legjobb stratégia, ha a dolgozók igényeihez és képességeihez igazítják a munkahelyi feltételeket, és nem fordítva. A legtöbb vállalatnál ugyanis általában a szükségesnél 50 százalékkal kevesebb ember dolgozik dupla fizetésért és háromszoros terhelés alatt, modellezte a finn szakember a jelenlegi európai trendet.
A szakértők egyetértettek abban, hogy a szemléletváltás eszközei lehetnek a közös dolgozói akciók és a megfelelő kommunikáció, de mindenekfelett társadalmilag is segíteni kell azokat a vállalatokat, amelyek már elindultak ezen az úton. A végső cél, hogy a munkahelyekkel szemben elvárás legyen az egészségbarát környezet, illetve az egészségfejlesztés biztosítása.
Kapás Zsolt szerint itthon sokat segítene egy megfelelően működő információs rendszer kialakítása, hogy a kistérségekben is átvehessék a már bevált módszereket, illetve egyáltalán halljanak az egészségbarát munkakörnyezet fontosságáról. "Sokszor nem az akarat hiányzik, hanem a munkaadók nem is szereznek tudomást erről, így eszükbe sem jut törekedni dolgozóik egészségfejlesztésére" - jegyezte meg végezetül az elnök.
Körte Ildikó