A rendszer használatával a világ több mint 50 országában - tehát nemcsak az Európai Unióban - fogadhatunk hívásokat 49 forintért percenként, míg a magyarországi hívó félnek a tárcsázás adott esetben csak egy belföldi vezetékes hívás árába kerül. A külföldről kezdeményezett hívások percdíja a legtöbb irányba 95 forint körül van, az SMS-ek 98 forintba kerülnek.
Az utazó SIM kártya csak hálózatfüggetlen telefonokban használható.
Ahhoz, hogy a vezetékes telefon alapdíjáért hívhatóak legyünk külföldön, az itthon maradóknak egy vezetékes telefonszámot, és egy hatjegyű kódot kell megadnunk. A hívó ezt a kódot adja meg a központi rendszernek, amelyik felhív bennünket és létrejön a beszélgetés. Amennyiben nem akarunk újabb telefonszámokkal és kódokkal babrálni, egyszerűen átírányíttatjuk a "normál" számunkra érkező hívásokat az "utazós" telefonszámra, így mindenki a régi számunkon érhet el bennünket. (Az átirányításnak díja van, ez némileg növeli a szolgáltatás költségeit.)
A technológiát egyfajta franchise-ként vásárolta egy angol cégtől az eWorld Com Kft. - mondta a Menedzsment Fórumnak Mátrai Géza. Ez az angol cég - amelynek a nevét nem árulta el - állapodott meg korábban a "hagyományos" mobilszolgáltatókkal, köztük a magyar T-Mobile-lal, Vodafone-nal és a Pannonnal a frekvenciák használatáról.
A visszahívásos technológiát egyébként már körülbelül egy éve használják tőlünk Nyugatabbra, főleg Nagy-Britanniában. A most bevezetendő új EU-s központi roamingdíjak nemhogy visszavetnék a cég üzletét, ellenkezőleg: még olcsóbban lehet majd valószínűleg hívni az unió országait.
Az eWorld Com képviselőjétől megtudtuk: az idei tervet 10 ezer SIM-kártya értékesítésével teljesítenék, ám a külföldre utazók, a külföldön dolgozók, vagy akár a kamionsofőrök száma alapján merészebb célkitűzést is meghatározhatnának. További célcsoportot jelentenek azok a külföldiek, aki Magyarországon roamingolnának telefonjukkal. Az eWorld Com szolgáltatása egyébként idehaza mindhárom mobilcég hálózatát használja.
L. Nagy Gábor