2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy Kajmán-szigeteki befektetési társaság kezébe került a legnagyobb szerbiai ásványvíz-palackozó vállalat, a Knjaz Milos.

A FPP Balkan Ltd. hétfőn bejelentette, hogy a határidő lejártáig, hétfő délig a kisrészvényesek 32,94 százaléknyi részvényt helyeztek letétbe a vállalat által megbízott brókercégnél. Ezzel a befektetési társaság a Knjaz Milos többségi tulajdonosa lett, mivel már birtokában volt a 25,03 százalékos részvénypakett. A tranzakció után a részvények 41,28 százaléka maradt továbbra is az állam kezében és 0,7 százalék a kisrészvényeseknél.

A Knjaz Milos a szerbiai élelmiszeripar védjegye volt, de a vállalat hírét a magánosítását kísérő botrányos és tisztázatlan hátterű döntések vitték messze földre. Eredetileg a Kajmán-szigeteken bejegyzett, állítólag egy milosevici iparmogul által működtetett befektetési társaságon kívül további két cég, a francia Danone és a szerb kosárlabdasztár, Vlade Divac közös konzorciuma, illetve a szlovéniai Lasko sörfőzde tett ajánlatot a 41,28 százalékos állami tulajdoncsomagra, illetve a 33 százaléknyi, magánkézben lévő, tőzsdén kívül forgó részvényre.

A Danone és Divac konzorciumának kedvező visszás döntések után az állam november végén újraindította a privatizációs eljárást, de csak az FPP Balkan állt ismét kötélnek, bejelentve, hogy egyelőre csak a kisrészvényesek papírjaira tart igényt. A FPP Balkan papíronként 23 ezer dinárt fizet a kisrészvényeseknek, s azután kíván tárgyalni az állami részvénycsomagról. A Beta belgrádi hírügynökség úgy tudja, hogy a befektetési társaság csak 18 ezer dinárt kínálna egy állami papírért. Az arandjelováci központú Knjaz Milos egyike azon kevés szerbiai vállalatnak, amely még a délszláv konfliktussorozat idején is nyereséges volt, s az is maradt. Az italgyártó 1700 alkalmazottal évi 70 millió eurós forgalma bonyolít, 16 országba szállít, ebből évi 10 millió euró értékű exportbevétele van. (MTI)

Kapcsolód anyagok
A Danone-nal együtt privatizálna a szerb kosárzseni
Megsemmisítették Divac győzelmét
Ásványvíz-üzletbe fektet a szerb kosárfenomén

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!