
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) igazgatósága még 2006. november 13-án döntött a hagyományos gabonakereskedési mód megszüntetéséről. Így március elsejétől lehetővé válik egy regionális szervezett árupiac kialakulása - áll a tőzsde közleményében.
A hagyományos nyílt kikiáltásos, és a modern elektronikus kereskedést ötvöző piacon a külföldi árutőzsdei szolgáltatók részvétele nem volt lehetséges. Ez az akadály most a parkett bezárásával elhárul, és a párizsi és a londoni árupiac után Magyarországon is kizárólag elektronikus rendszeren lehet majd üzletet kötni.
A BÉT áruszekciója 2005. november 2-án kezdte meg a működését, miután lezárult a Budapesti Árutőzsde (BÁT) és a Budapesti Értéktőzsde integrációja, és a BÉT átvette a BÁT termékeit. Az áruszekcióba az árutőzsde gabonaügyletei kerültek.
Az integráció után a BÉT-en folytatódott az a hagyományos árutőzsdei gyakorlat, hogy az azonnali, határidős és opciós gabonatermékekre délelőttönként nyílt kikiáltással, kötik az üzleteket, vagyis az alkuszok hangos szóval, egymással licitálva adják-veszik az árut. A nyílt kikiáltásos kereskedést délután egy elektronikus szakasz követi, ekkor az üzletkötések a BÉT többi piacához hasonlóan folynak.
Az áruszekció tagjai számára a tőzsde a székhelyén hozzáférést biztosít az elektronikus kereskedési rendszerhez. Az áruszekcióban eddig 13 kereskedőcég 39 (határidős, azonnali és opciós) termékre átlagosan napi 70 millió forint értékben kötött üzletet. Az elektronikus kereskedés kizárólagossá válása és az EU piaci szabályozás változása a forgalom emelkedését teszi lehetővé a közeljövőben - közölte a BÉT.