A megújuló energiaforrások környezetbarát hasznosítására alkalmas integrált technológiai rendszer kifejlesztéséről szóló projekt konzorciumi szerződését írták alá a Szegedi Tudományegyetem Kooperációs Kutató Központjának (KKK) tagjai csütörtökön; a program 310 millió forint állami támogatást nyert.
A 3 és fél éves futamidejű program teljes költsége mintegy 500 millió forint, az összegből a konzorcium készpénz, eszközapport és munkaidőalap biztosításával összesen 190 millió forint önrészt vállalt. A tudományegyetem és a dél-alföldi régió több vezető vállalata által tavaly novemberben alapított KKK az Oktatási Minisztérium Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Programok 2001. pályázatán nyerte el a 310 millió forint támogatást.
A kutatók - a projekt keretében - olyan biogáz alapú kiserőmű-hálózat létesítésének tudományos megalapozásán dolgoznak, amely a hátrányos helyzetű dél-alföldi agrártérség hátrányait képes lesz előnnyé változtatni, egyben megoldást kínál a mezőgazdasági szerkezetváltás, a térségi hulladékkezelés, valamint a megújuló energiaforrások problémájára.
A program szerint az erőművek mezőgazdasági hulladékok - például szerves hígtrágya -, továbbá erre a célra termesztett energianövények felhasználásával állítanának elő elektromos energiát. A projekt valamennyi lépésében figyelmet fordítanak az ökológiai, logisztikai és környezeti hatásra, hiszen a cél a gazdaság és a környezeti állapot együttes fejlesztése - mondták a szakemberek.
Megújuló energiaforrások hasznosítása
A megújuló energiaforrások környezetbarát hasznosítására alkalmas integrált technológiai rendszer kifejlesztéséről szóló együttműködést irtak ma alá Szegeden.