Köcse Tibor polgármester elmondta: az évtized legnagyobb fejlesztése a községben az alternatív energiák alkalmazására való fokozatos áttérés. Az első állomás a faluház és polgármesteri hivatal bioszolár fűtése volt, ami évi kétmillió forint megtakarítást hoz.
Készek a tervei az áramot is termelő biogázerőműnek és kijelöltek egy ehhez szükséges agrárenergetikai mintaterületet is. Továbbá a völgyben öko-, élmény- és agroturisztikai központot kívánnak létesíteni az évtized végére, mindehhez pályázati forrásokat is igénybe véve.
Manninger Jenő, a megyei közgyűlés elnöke szerint országosan is példaértékű a kisközség vállalkozása. Reményét fejezte ki, hogy uniós pénzekből jelentős hányad jut majd a megújuló enegiaforrásokat hasznosító hasonló beruházásokra.
A güssingi (Burgenland) minta és szakmai együttműködés alapján pályázó Nagypáli egyik projektpartnere, a Zala megyei Fejlesztési Kht. ügyvezetője, Kasza Sándor mutatta be a megújuló energiaforrások ökocentrumát. A centrum nemcsak hasznosítási mintául szolgál a nyugati régióbeli érdeklődők számára, hanem 6-8 alternatív energetikai tervező-kivitelező vállakozásnak, potenciális befektetők és önkormányzati vezetők találkozóinak, work-shopoknak és szakmai tanfolyamoknak, tanácsadásnak is helyet ad.
Az osztrák projektpartnereket képviselő Peter Vadász, a megújuló energiákat évek óta alkalmazó és azok központjául is szolgáló Güssing polgármestere a környezet- és energiagazdálkodás, egyben az önkormányzati költségvetés komoly nyereségének nevezte az alternatív áram- és hőtermelést. Elmondta, hogy 1-2 év múlva már nemcsak települése, hanem Burgenland is függetleníti magát a fosszilis és más környezetkárosító energetikai rendszerektől.