3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) engedélyezte, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közvetlen, egyedüli irányítást szerezzen a Budapesti Értéktőzsde Zrt. (BÉT) felett, és ezáltal közvetett egyedüli irányítójává váljon a KELER-csoportnak is - közölte a hivatal csütörtökön.

Röviddel a versenyhivatal bejelentését követően az MNB megerősítette, hogy nemsokára megtörténik a tranzakció zárása, és a december 16-i rendkívüli közgyűlésén átveszi a tőzsde irányítását.

A GVH döntése szerint kizárható a kedvezőtlen versenyhatás a tranzakció engedélyezését követően, mivel az MNB-nek sajátos közérdekű feladatai miatt nincs objektív érdekeltsége a BÉT és a KELER-csoport közötti jelenlegi kapcsolat piactorzító megváltoztatásában.     

Ezenkívül a GVH megállapította, hogy a BÉT és a KELER-csoport természetes monopólium jelleggel, kizárólagosan végzi az egymáshoz kapcsolódó tevékenységeit, így nem lehet versenytársuk. A KELER-csoportnak diszkriminációmentesen kell nyújtania szolgáltatásait a jogszabály alapján, ez is alátámasztja, hogy kizárható a kedvezőtlen versenyhatás - fűzi hozzá a GVH.     

Az összefonódás hatásainak értékelésekor a versenyhivatal megállapította azt is, hogy az MNB-csoportnak, a BÉT-nek és a KELER-csoportnak nincs azonos tevékenysége, ugyanakkor vizsgálta, hogy a BÉT és a KELER-csoport közötti, a - mostani összefonódás nélkül is - fennálló kapcsolódásokban bekövetkezhet-e a versenyre káros változás abból adódóan, hogy a KELER-csoport és a BÉT egy vállalkozáscsoportba, az MNB-csoportba került.     

Az MNB MTI-hez eljuttatott, csütörtöki közleményében üdvözölte a GVH döntését, "amivel minden akadály elhárult az elől, hogy a jegybank minősített többségi tulajdonosává váljon a hazai értéktőzsdének és ezzel a BÉT újra nemzeti tulajdonba kerüljön".     

Mint írták, a döntésnek köszönhetően a tranzakció zárása hamarosan megtörténik, a MNB pedig a társaság december 16-i rendkívüli közgyűlésén átveszi a Budapesti Értéktőzsde irányítását, és megkezdi a tőkepiac-fejlesztési stratégiájának megvalósítását a magyar kormánnyal együttműködésben.     

A BÉT meghatározó tulajdonosaként a jegybank számos olyan stratégiai újítás bevezetésére készül, amelyek a hazai tőkepiac fejlesztését szolgálják, és amelyek megfelelő ösztönzőket biztosítanak a hazai tőzsdei kibocsátók és befektetők számára. E stratégia, illetve a Budapesti Értéktőzsde működésének átalakítása eredményeként egy egészségesebb szerkezetű pénzügyi rendszer jöhet létre az országban, amely hatékonyabb módon szolgálja a gazdasági növekedést - hangsúlyozza közleményében az MNB.     November 24-én jelentették be, hogy az MNB több mint 75 százalékos tulajdonosa lett a Budapesti Értéktőzsdének, miután megvásárolta a Wiener Börse leánycége, a CEESEG AG és az Österreichische Kontrollbank összesen 68,8 százalékos részesedését. A vásárlás előtt az MNB a BÉT részvényeinek 6,95 százalékát birtokolta.     

A BÉT új elnöke, Nagy Márton, az MNB alelnöke, vezérigazgatója pedig Végh Richárd, az MNB tőkepiaci és piacfelügyeleti igazgatója lesz.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!