4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hetekben-hónapokban a világsajtó a Manchester United tőzsdére lépésétől volt hangos, ennek kapcsán a Saxo Bank összeszedte, hogyan teljesítettek a világ legnagyobb fociklubjai az elmúlt években a tőkepiacon. A kép nem túl rózsás: a klubok többsége siralmas teljesítményt nyújt, bár az elmúlt évtizedekben volt példa komoly ugrásra is a bevezetés után.

Angolok járnak benne az élen

Nem véletlen, hogy az angol futballklubok járnak az élen a tőzsdei bevezetést tekintve, hiszen egyrészt a szigetország a sportág hazája, másrészt London a világ egyik üzleti központja. A Saxo Bank által összeállított 21-es listán kilenc brit klub szerepel, melyekkel kereskedtek, vagy jelenleg is kereskednek a tőzsdén. Az első fecske a Tottenham Hotspur volt, melyet már kivezettek a tőkepiacról, de azt megelőzően több mint 20 évig kereskedtek a papírjaival.

A Manchester United sem most először kóstolna bele a tőzsde világába, hiszen korábban 14 évig jegyezték a részvényeit, majd 2005-ben az amerikai Glazer-család nagyrészt hitelből megvette a klubot, akkor kivezették a piacról. A Saxo Bank által összeállított listán a brit klubok közül szerepel a két skót óriás, a nemrég csődbe ment Rangers és a Celtic, mellettük Angliából az Aston Villa, a West Bromwich Albion, a Sunderland és a Watford részvényei járták meg a tőzsdét, illetve a szintén skót Hearts papírjaival is lehetett kereskedni egykor.

Ugyanakkor az is látszik, hogy a szigetországban már lecsengett a tőzsdei láz, hiszen a fent felsorolt részvények közül ma már csak a Celtic forog közkézen, a többi klubot kivezették azóta.

A részvények teljesítménye 2012-ben és a bevezetést követően a tőzsdéken

Jelenleg a lista szerint Olaszországban, Portugáliában és Törökországban divat a tőzsdén adni-venni a focicsapatok részvényeit, mindhárom országban három-három olyan klub van, melyeket bárki megvehet. A törököknél a három óriás, a Fenerbahce, a Galatasaray és a Besiktas van a tőzsdén, Olaszországban a Lazio-Roma-Juventus hármasból lehet választani, míg a portugáloknál a Porto, a Sporting és a Benfica részvényei megvehetők.

A teljesítmény meglehetősen szerény

A Saxo Bank azt is megvizsgálta, hogyan teljesítettek a részvények, ezzel kapcsolatban többféle mutatót vettek figyelembe. Átlagos éves megtérülésben a vizsgált 21 klub mínusz 10 százalékos hozamot tudott felmutatni. Ebben a mutatóban a legjobb a Manchester United volt, mely tőzsdei időszaka alatt átlagosan 23,7 százalékos éves hozamot ért el, míg a legrosszabbul teljesítő Watford 44,7 százalékos átlagos bukást mutatott fel. A vizsgált csapatok közül egyébként mindössze öt olyan volt, mely pozitív átlagos hozamot tudott felmutatni, a Manchester United mellett a Fenerbahce, a Tottenham, a Galatasaray és a Besiktas papírjaiba volt érdemes fektetni.

A második figyelembe vett mutató, hogy a bevezetést követő egy évben hogy teljesítettek a papírok, ez gyakorlatilag azt mutatja meg, mennyire volt sikeres a részvénybevezetés. Ebben a tekintetben a Rangers jár az élen, a skót csapat részvényei annak idején 275 százalékos emelkedéssel kezdtek az első évben, vagyis majdnem megháromszorozták befektetésüket a vásárlók. A Lazio papírjai egy év alatt 114,2 százalékos emelkedést mutattak fel, míg a dán Koppenhága 69 százalékot hozott a tulajdonosoknak első tőzsdei évében. Mellettük csak a Roma tudott pozitív évvel kezdeni. A legrosszabb első év a Besiktas nevéhez fűződött, a cég papírjai 55,6 százalékot buktak, de csak egy hajszállal maradt el mögöttük a Sunderland 55,5 százalékos bukása.

A bevezetést követő rövidebb távot is próbálták figyelembe venni, az első egy hónapban csak a Fenerbahce, a Rangers és a Watford tudott minimális erősödést felmutatni, a többiek kivétel nélkül kisebb-nagyobb mínusszal nyitottak. Az angol Sunderland például 43,6 százalékkal zuhant egy hónap alatt a bevezetés után, míg a skót Hearts 25,2 százalékkal lett olcsóbb.

A jelenleg is tőzsdén lévő futballklubok esetében még egy mutatót vettek figyelembe a dán bank szakemberei: az év eddig eltelt részének adatát. 2012 eddigi hónapjaiban a német bajnok Borussia Dortmund jár az élen 13 százalékos emelkedéssel, mögöttük a Fenerbahce áll 7,4 százalékos plusszal. További két csapat - a Galatasaray és a Celtic - tudott kisebb nyereséget felmutatni, a többieknek eddig rossz évük volt. A legnagyobb vesztes például a Juventus, mely hiába lett olasz bajnok, a részvényei értékük 41,8 százalékát elbukták nem egész fél év alatt. 30 százalék felett bukott a Besiktas és a Sporting Lisszabon, míg a Lazio részvényei 26,8 százalékkal olcsóbbak, mint az év elején.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!