4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az már hivatalos, hogy Magyarország visszavette a Mol 21,2 százalékos tulajdonrészét az orosz Surgutneftegaztól. A tranzakció részleteiről Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter és Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató tartanak közös sajtótájékoztatót délután négytől. Az mfor.hu élőben tudósít az eseményről.

16:32

Ez egy kimondottan nagy értéket képviselő eszköz. Lehet, hogy osztalékfizetésből is lesz bevétel, de az értéknövekedés miatt kötött jó megállapodást a kormány - mondta Hernádi Zsolt. Újságírói kérdésre hozzátette: a mostani megállapodás nem befolyásolja a benzinárat, hiszen azt világpiaci folyamatok alakítják. 

16:26

"A tranzakció tárgyalása hosszabb folyamat volt, bizonyos feltételekben már áprilisban megállapodtunk, de a szerződés véglegesítése eltartott mostanáig" - emelte ki a nemzeti fejlesztési miniszter. 

16:21

Fontos célkitűzés, hogy az állami szerepek ne kavarodjanak össze, az energiaszolgáltatók különadója nem változik attól, hogy a magyar állam tulajdonos lesz a Molban. A most megvett 21,2 százalélkhoz további mintegy 2,4 százalékos tulajdonrész kerülhet az államhoz a magánnyugdíjpénztári portfóliókból - mondta a miniszter. 

16:19

Nincs csomag jelen pillanatban, csak erről állapodtak meg a felek. "Ezzel elhárult a legfontosabb akadály a magyar-orosz kapcsolatok fejlesztése elől. Piaci megállapodást kötöttünk" - emelte ki Fellegi Tamás. Hozzátette: a Surgut részéről Vlagyimir Bogdanov vezérigazgató írta alá a megállapodást. 

16:15

A költségvetési törvényt módosítani kell a forrásátcsoportosítás érdekében, emellett az ügylethez parlamenti jóváhagyásra van szükség. A megállapodás értelmében ezeknek a döntésknek meg kell születniük ahhoz, hogy kötelező érvényű legyen a vásárlás - mondta újságírói kérdésre válaszolva Fellegi. 

16:12

A Mol minden részvényese számára megnyugtató megoldás született, a korábbi aggodalmak ma megszűntek, véget ért a bizonytalanság - hangsúlyozta Hernádi Zsolt. Hozzátette: Európában bevett gyakorlat, hogy a stratégiai fontosságú vállalatokban az állam tulajdonrésszel rendelkezik. A Mol igazgatósága a magyar államot baráti, stratégiai befektetőnek minősíti - emelte ki az olajcég elnök-vezérigazgatója.  

16:10

A magyar kormány eltökélt szándéka, hogy kisebbségi tulajdonosként támogatja a Mol eddigi üzleti stratégiáját és a menedzsmentet. "A tranzakciót a magyar állam a már korábban lehívott IMF-hitelből finanszírozza, így a tranzakció nincs hatással az államadósságra és a költségvetési hiányra" - szögezte le a miniszter

16:07

Az elmúlt egy év kormányzásának egyik legfontosabb gazdaságtörténeti eseményének nevezte Fellegi Tamás a Mol visszavásárlását. Hosszú hetekig zajlottak a tárgyalások, melyek ma zárultak le. A teljes részvénycsomag az állam kezébe kerül. "Nem a privatizáción, hanem az állami szerepvállalás növelésén keresztül szeretnénk a stratégiai vállalatokkal gazdálkodni" - mondta Fellegi.

A Mol helyzetét reményeik szerint sikerül stabilizálni, jelentős akadály hárult el a magyar-orosz kapcsolatok további fejlesztése elől. A megállapodáskor a részvények értéke valamivel több mint 10 százalékkal volt magasabb az 1,88 milliárd eurós vételárnál. Ha a célárakat számoljuk, akkor 2,3 milliárd euró a részvénycsomag értéke - mondta Fellegi. 

---------

Kedd délután felfüggesztették a Mol-részvények kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén, piaci forrásból már akkor úgy értesültünk, hogy az orosz tulajdonrésszel kapcsolatban várható bejelentés délután. Ezt követően a miniszterelnök a parlamentben hivatalosan is bejelentette a vásárlás tényét, de részleteket nem árult el.

A Mol részvényeknek az orosz féltől való megvásárlása régóta terítéken volt, ám a felek eddig nem egyeztek meg. Utoljára tavaly ősszel volt heves piaci reakció, amikor egyszer már elterjedt, hogy megegyezett a magyar és az orosz fél. Az akkori hírek szerint Magyarország és Oroszország az év végéig akart megállapodni egy sor energetikai kérdésben, beleértve a Szurgutnak a Mol-ban lévő 21,2 százalékos részesedését.

Az orosz Surgutneftegaz 2009 márciusában 1,4 milliárd euróért vette meg az osztrák OMV-től a Mol 21,2 százalékát, a magyar olajcég azonban kezdettől fogva ellenségesen viszonyult az új tulajdonoshoz. Így a Surgut képviselői nem is szavazhattak a magyar olajcég közgyűlésein, mivel a cég nem volt hajlandó felfedni tulajdonosi hátterét. Ezt követően az elmúlt hónapokban egyre többet lehetett hallani arról, hogy az állam megvenné az oroszok tulajdonrészét.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!