A növekedés ellenére az év utolsó hónapjának adata elmarad a tavaly decemberi fejlődéstől (51,9), valamint az elmúlt öt év decemberi értékei között is a legkisebb növekedést mutatja. Az év negyedik negyedévére átlagosan csökkenés volt jellemző (49,8), ami az októberi visszaesés következménye.
A BMI negyedéves átlagos értékei többségükben kisebb értékeket mutatnak, mint egy évvel korábban. Kivételt csak a második negyedév jelez (52,5), amikor a növekedés meghaladta az egy évvel korábban mért értéket (52,3). A 2004-es évre átlagosan növekedés (50,6) jellemző, de az éves fejlődés 1,5 százalékponttal kisebb növekedési ütemet jelez, mint a 2003-ban mért (52,1). Az elmúlt két évet tekintve a feldolgozóiparra csökkenő ütemű átlagos éves növekedés jellemző.
A foglalkoztatási index kivételével a felmérés részindexei növekedést mutatnak. Nagyobb növekedést jelez a termelési index (53,3), mint november hónapban. Az idei év decemberi növekedése kisebb, mint a tavalyi (55,9) évben mért indexérték, és jelentősen elmarad az előző három év decemberi értékeinek átlagától is (59,0). Az év utolsó hónapjában tovább gyorsult a beszerzések növekedése (55,0).
A beszerzési mennyiség index értéke 4,0 százalékponttal nőtt előző havi értékéhez képest. Az idei decemberi index nagyobb növekedést mutat, mint egy évvel korábban (51,9). Tovább lassult a beszerzési árak növekedési üteme (57,9) novemberhez viszonyítva. Az index értéke 3,0 százalékponttal csökkent, így második hónapja az árak csökkenő ütemű növekedését jelzi. Az idei decemberre jellemző növekedés kisebb, mint a tavaly (61,1). Az éves átlagos áremelkedés azonban (60,9) nagyobb, mint egy évvel korábban (56,4).
A szállítási átfutási idő rövidült az év utolsó hónapjában (50,8) is. Az index értéke 0,7 százalékponttal csökkent, ami a kiszállítások kisebb ütemű gyorsulását mutatja. A decemberi gyorsulás kisebb, mint a tavalyi (51,4). Lassult az alkalmazotti létszám csökkenése a feldolgozóiparban december folyamán.
A foglalkoztatási index (47,6) értéke 4,7 százalékponttal jelez kisebb csökkenést, mint egy hónappal korábban (42,9). Az előző év decemberéhez (46,1) viszonyítva a csökkenés kisebb ütemű, és az év átlagos indexértéke (47,5) is kisebb ütemű létszámcsökkenést mutat, mint egy évvel korábban (47,0).
(Menedzsment Fórum)
Mérsékelt fellendülést jelez a BMI
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított decemberi értéke: 50,8. Az index értéke a feldolgozóipar 0,3 százalékponttal nagyobb ütemű növekedését jelzi, mint november hónapban (50,5) - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság.