A befektetési alapok a teljes vagyonkezelői piac (2002, június végén 2236,3 milliárd forint) 38,7 százalékát alkotják. Az alapkezelők piacán 2002 őszén is igen erős volt a koncentráció, mivel a legnagyobb intézmény (OTP) egyedül is több, mint a piac felét alkotta, az első kettő alapkezelő (OTP és Budapest) pedig közel 72 százalékát. A befektetési alapok letétkezelői körében még magasabb a koncentráció, az OTP (53,3 százalék) és a HVB (24,8 százalék) együtt a magyar piac háromnegyedét lefedi.
Az idén is a kötvényalapok (állampapír és kötvényalapok) nettó eszközértéke tette ki a teljes piac túlnyomó többségét, igaz, arányuk némileg visszaesett (71-ről 69 százalékra). Ezzel szemben folytatódott a hazai pénzpiaci alapok térhódítása. Így 2002 szeptember közepére már ezek az alapok képviselték az összesített nettó eszközérték 19 százalékát (2000-ben 16, 2001-ben 18 százalékát). Bár az ingatlanalapok részesedése még igen csekély (2 százalék), nem csak számukat, de eszközértéküket tekintve is igen dinamikusan fejlődtek a lanyhuló ingatlanpiaci konjunktúra ellenére. A nemzetközi alapok piaca a két korábban meghatározó nemzetközi kötvényalap gyors leépülésével (CA és Budapest) és a nemzetközi részvényalapok hektikus alakulása miatt veszített 2000-es piaci részesedéséből, de azóta tartja a 4-5 százalékos részarányt. A nemzetközi alapok közül csak a kötvényalapok voltak képesek 2002-ben átlagot meghaladó - helyenként igen meggyőző - hozam-eredményre, a részvényalapok felfutására pedig értelemszerűen a nemzetközi tőkepiac alakulása, a külföldi alapok fokozatos magyarországi elterjedése, valamint a forint árfolyam-alakulása van direkt hatással.
Mérséklődő ütembe, de folyamatosan bővül a befektetési alapokban lévő pénz
Magyarországon 98 befektetési alap működött szeptemberben, amelyeket 22 alapkezelő kezelt, a devizaliberalizáció óta azonban számos külföldi alap befektetési jegyeit is vásárolni lehet - derül ki a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) elemzéséből, amelyet a CEB (Central European banker) ON-LINE ismertet. Az elmúlt másfél évben az alapok száma nem növekedett, sokkal inkább a koncentráció, a banki összeolvadásokat követő egyesülések voltak a meghatározóak, csak 2002 őszén kezdett változni e tendencia, amikor több új banki hátterű alapot hoztak létre.