2p

Magyarországon 98 befektetési alap működött szeptemberben, amelyeket 22 alapkezelő kezelt, a devizaliberalizáció óta azonban számos külföldi alap befektetési jegyeit is vásárolni lehet - derül ki a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) elemzéséből, amelyet a CEB (Central European banker) ON-LINE ismertet. Az elmúlt másfél évben az alapok száma nem növekedett, sokkal inkább a koncentráció, a banki összeolvadásokat követő egyesülések voltak a meghatározóak, csak 2002 őszén kezdett változni e tendencia, amikor több új banki hátterű alapot hoztak létre.

A befektetési alapok a teljes vagyonkezelői piac (2002, június végén 2236,3 milliárd forint) 38,7 százalékát alkotják. Az alapkezelők piacán 2002 őszén is igen erős volt a koncentráció, mivel a legnagyobb intézmény (OTP) egyedül is több, mint a piac felét alkotta, az első kettő alapkezelő (OTP és Budapest) pedig közel 72 százalékát. A befektetési alapok letétkezelői körében még magasabb a koncentráció, az OTP (53,3 százalék) és a HVB (24,8 százalék) együtt a magyar piac háromnegyedét lefedi.

Az idén is a kötvényalapok (állampapír és kötvényalapok) nettó eszközértéke tette ki a teljes piac túlnyomó többségét, igaz, arányuk némileg visszaesett (71-ről 69 százalékra). Ezzel szemben folytatódott a hazai pénzpiaci alapok térhódítása. Így 2002 szeptember közepére már ezek az alapok képviselték az összesített nettó eszközérték 19 százalékát (2000-ben 16, 2001-ben 18 százalékát). Bár az ingatlanalapok részesedése még igen csekély (2 százalék), nem csak számukat, de eszközértéküket tekintve is igen dinamikusan fejlődtek a lanyhuló ingatlanpiaci konjunktúra ellenére. A nemzetközi alapok piaca a két korábban meghatározó nemzetközi kötvényalap gyors leépülésével (CA és Budapest) és a nemzetközi részvényalapok hektikus alakulása miatt veszített 2000-es piaci részesedéséből, de azóta tartja a 4-5 százalékos részarányt. A nemzetközi alapok közül csak a kötvényalapok voltak képesek 2002-ben átlagot meghaladó - helyenként igen meggyőző - hozam-eredményre, a részvényalapok felfutására pedig értelemszerűen a nemzetközi tőkepiac alakulása, a külföldi alapok fokozatos magyarországi elterjedése, valamint a forint árfolyam-alakulása van direkt hatással.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!