Azzal riogat az NFU, a brit farmerek szövetsége hogy a jövőben le kell mondaniuk a szigetországi polgároknak a tradicionális tejszínhabos eperről, miután a gyümölcsök leszedéséhez nem találnak a gazdák megfelelő számú munkaerőt. Az elmúlt években Európa keleti feléből érkezők végezték az idénymunkákat, ám most ilyen munkásokat sem tudnak toborozni, írja a Reuters.
A szakemberek szerint a 2004-es uniós bővítéskor az új tagországokból érkezők elárasztották Angliát, olcsó munkaerőt biztosítva a helyi vállalkozásoknak. Ez a folyamat azonban az idén megtört, miután több régi uniós tagország könnyített a munkavállalási feltételeken.
Az sem elhanyagolható szempont, hívják fel a munkaügyi szakemberek a figyelmet, hogy a mobilitás intenzitása csökkenést mutat. Az új tagállamok gyors gazdasági fejlődése következtében létrejövő munkahelyek ugyanis felszívják a helyi munkaerőt. Ráadásul a növekvő életszínvonal következtében a szegényebb keleti országokból is egyre kevesebben vágynak Nagy-Britanniába.
A kelet-európai trendek érvényesülnek nálunk is: a statisztikák szerint nem szeretünk külföldön dolgozni. Hiába nyitják meg egyre-másra munkaerőpiacukat a régi tagországok, a magyarok közül csupán néhány tízezren vállalnak külföldön munkát, pedig a betöltetlen állások száma most is egymillió körül van.