Megszorongatják a Microsoftot
"A vállalatok többé már nem félnek a Microsoft által támasztott kihívásoktól" - mondta Marc Benioff, a salesforce.com főnöke. A cég olyan ügyfélkapcsolati menedzsment szoftveres szolgáltatást nyújt az interneten keresztül, ami a szoftveróriás hasonló termékeivel konkurál.
A redmonti óriásvállalat legnagyobb aggodalma a Mozilla Firefox nyílt kódú böngésző óriási sikere. Gyorsabb és biztonságosabb, mint az Internet Explorer, ez az első böngésző, amely komolyabban megingathatja a Microsoft dominanciáját e téren. Közel kilenc hónap alatt a Firefox több mint 50 milliós letöltéssel büszkélkedhet, bár ezek egy része elismerten programfrissítés. |
"A Microsoft óriási üzlet, de az emberek már nem akarnak többé nagy szoftveres alkalmazásokat" - érvelt tovább Benioff.
Ez a felhasználókra is érvényes. Miért használnának Microsoftot, ha szélessávú eléréssel rendelkeznek és a Firefox használatát kombinálhatják a Google Gmail szolgáltatásával? Ebben rejlik a Microsoft legfőbb problémája: miközben a rivális cégek egy-egy szoftvert ajánlanak, a szoftverírást megreformálják, a nyílt forráskóddal felgyorsítják az innováció iramát, és ezzel veszélyeztetik a redmonti vállalat üzleti modelljét.
A Windows XP-utód Longhorn piacra dobását már többször is elhalasztották, kulcsfontosságú összetevői ugyanis nem készek a megmérettetésre. Az új generációs operációs rendszert Bill Gates 2006-ra ígéri, ám a határidők betartása nem a társaság erénye. A felhasználóknak legalább 2007-ig várni kell a Longhorn forradalmian új fájlkezelő rendszerére, mely egy külön részt képvisel az operációs rendszerben. Ezzel szemben az Apple által a napokban piacra dobott OS X Tiger már ma is rendelkezik ezekkel a funkciókkal.
A Microsoftnak folyamatosan meggyűlik a baja a hatóságokkal: az Egyesült Államokban a vállalat nagysága és piaci részesedése miatt trösztpert indítottak ellene több államban is, melyet a cég sikeresen kivédett, Európában pedig az operációs rendszereibe beépített lejátszók (media player) okoztak jogi problémákat. Az EU ugyanis nemrégiben arra kötelezte a szoftveróriást, hogy beépített lejátszók nélkül is tegye elérhetővé operációs rendszereit.
Steve Ballmer öt éve vette át a
vállalatirányítás stafétabotjátBill Gates-től. A cég az új vezető alatt változott is, meg nem is. Ballmer hét szekcióra osztotta a céget, fő profillá megint a szoftvereladás vált.
Számos szakértő arra figyelmeztet: valószínűleg válság lesz a Microsoftnál, amikor belátják, hogy üzleti stratégiájuk nem életképes többé. De emlékezzünk a kilencvenes évek domináns web-böngészőjére, a Netscape-re: csak a Microsoft volt képes felvenni vele a versenyt, mára pedig le is gyűrte. Bill Gates mindig tartogat meglepetéseket, és mindig egyértelmű stratégiával rendelkezik, vállalatának pedig elég mély zsebei vannak ennek megvalósításához.
Menedzsment Fórum