3p

A hazai valuta látványos erősödése erőteljes polémiát váltott ki a gazdasági szereplők és elemzők körében a folyamatban szerepet játszó tényezőkről, a felértékelődés előnyeiről és hátrányairól, valamint a kívánatos gazdaságpolitikai alkalmazkodás jellegéről. Rövid elemzésünk ehhez a vitához kapcsolódik és három kérdést kíván megválaszolni – olvasható az ICEG Európai Központ most közzétett tanulmányában.

6. Új növekedési pálya és versenyképességi elemek.

Az elmúlt hónapok ismételten felhívják a figyelmet arra, hogy a magyar gazdaság növekedésének és felzárkózásának lezárult egy korszaka. Ezt a korszakot az alulértékelt árfolyam, az alacsony bérköltségek, a közvetlen tőkebefektetések növelése érdekében nyújtott széleskörű adó- és egyéb kedvezmények határozták meg. Ennek révén sikerült a hazai gazdaság exportorientáltságát, a közvetlen tőkebefektetések révén a hozzáadott érték arányát, valamint a hazai gazdaság versenyképességét növelni, és kiugróan kedvező növekedést elérni 1997 és 2001 között. Ez a növekedési pálya azonban jellegéből fakadóan csak korlátozott ideig tartható fenn és az elmúlt 2 év folyamatai alapján végérvényesen lezárult. A korábban leirtanak megfelelően az olcsó forintra és bérekre alapuló versenyképesség többé már nem fenntartható, illetve az Eucsatlakozással jelentősen szűkül az állam által nyújtott támogatások és kedvezmények köre is.

A gazdaságnak alkalmazkodnia kell az említett változásokhoz, a gazdasági növekedés hajtóerejének el kell mozdulnia a magasabb hozzáadott értékű és a felértékelődést és bérnövekedést jobban elviselő ágazatok felé.

A forint felértékelődésének és a bérköltségek növekedésének hármas következménye van. Egyrészt a vállalatok szintjén szükségszerűvé teszi a racionalizálást, a költségszintek csökkentését, valamint a termelékenység növelését, erőteljes alkalmazkodásra késztetve a vállalati szektort. Másrészt makrogazdasági szinten felgyorsítja a szerkezetváltást, a munkaerő-intenzív, bedolgozó ágazatok és vállalatok leépülését, ami rövidtávon elkerülhetetlenül foglalkoztatási és kibocsátási hatásokkal jár. A gazdaságpolitikának azonban nem e folyamat ellen, hanem a folyamat mellékhatásainak kezelése érdekében kell fellépnie.

Harmadrészt a gazdaságpolitika számára elengedhetetlen feladat a hazai gazdaság versenyképességének növelése érdekében a beruházásokat gerjesztő, a közvetlen tőkebefektetéseket növelő lépések meghozatala.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!