A város egyik legöntörvényűbb - a sajtóhoz nem értő, a motorkerékpárok iránti rajongásáról és az öltönyviselettel szembeni viszolygásáról ismert - milliárdosa tesz pontot a 159 éves médiavállalkozás pénzügyi gondjainak végére.
A 13 milliárd dollárnyi tartozást felhalmozott - az amerikai sajtó történetében talán legjobban eladósodott - lap készítői jó jelnek tartják, hogy Zell felvásárolja a céget, amely az utóbbi években alulmaradt az internetes hírversenyben.
A mértéktartó konzervatív Chicago Tribune a legtöbb amerikai laphoz hasonlóan észveszejtő sebességgel igyekszik kialakítani internetes arcát, hogy megtartsa a világhálón felnövekvő új nemzedéket. Mint a Tribune megjegyezte, a lap fontos keresztúthoz érkezett történetében; az elektronikus világháló alapjaiban módosítja a hírek továbbításának útját.
Az internet már évek óta lecsipeget egy-egy szeletet a hagyományos, nyomtatott média jövedelmeiből, de a Tribune számára a legutolsó 12 hónap különösen fájdalmas volt: a tekintélyes lap vásárlóereje megállíthatatlanul apadt, a lap részvényárfolyama folyamatosan csökkent. Az újság minden erejével az online arculat erősítése felé fordult, de a veszteségek növekedését nem tudta megállítani; a nyomtatott verzió termelte veszteséget nem tudják pótolni a mérsékeltebben bővülő internetes bevételek. Hasonló a helyzet egyébként a piacvezető The New York Times és a The Washington Post esetében is.
A 65 éves Sam Zell szerint bár az internet már több mint egy évtizede hódítja el az olvasókat a nyomtatott lapoktól, a tendencia megfordítható. "Nem hiszek az általános tendenciákban, valójában szembemenni velük gyakran pozitív eredményt hoz" - mondta, aki a siker egyik titkát abban látja, hogy munkavállalói tulajdonosi szerkezetet (ESOP) alakít ki a lapnál. Becslése szerint egy évtized alatt ledolgozható a hatalmas adósság.