A mega-stressz nevű jelenség oka a vállalati kultúra sajátosságaiban rejlik. Az alkalmazottakat lassanként felőrli a szakadatlan munka, de fokozza a kimerültséget a motiváció hiánya is. Ha valakinek nincs plusz energiája, az nem tud motiváltan dolgozni, és ugyanez fordítva is igaz: késztetés nélkül nem éreznek magukban energiát. Ha valaki nem érzi, milyen területen kellene fejlődnie, és mi érdekli a munkájában, az könnyen kiégetté válik. A vezetést is terheli felelősség a jelenség terjedése miatt: rosszul definiáltak a pozíciók a munkahelyeken, és az emberek nem tudják, mik az elvárások velük szemben. Ha valaki tisztában van a kihívásokkal, és saját céljai teljesítése miatt dolgozik, az például sokkal szívesebben túlórázik, állítják a szakemberek.
Nem a fizetés az, ami igazán energiát ad a munkához, hanem az elismerés, a bátorítás, és az az érzés, hogy egy vezető cégnél dolgozunk, állítják a szakértők. Az Adecco UK igazgatója szerint a brit munkáltatóknak magukba kell nézniük, és változtatniuk kell céges kultúrájukon, míg nem késő.
The Business Energy Survey kimutatta, hogy az energikus, pozitív, jó pszichés állapotban levő menedzserek olyan cégeknél dolgoznak, amelyekre a dinamikus és támogató légkör jellemző, valamint a vállalat sikereinek hangsúlyozása. A 'jó cégek', ahol az emberek nem kiégettek és frusztráltak, támogatják az új ötletek kibontakoztatását, és segítenek a tehetséges munkatársaknak kibontakozni. A munkaadók többségére azonban nem jellemző a helyes hozzáállás, így a mega-stressz jelenség folyamatosan terjed. A Health & Safety Executive (HSE) felmérése szerint 13, 4 millió munkanap esik ki a stressz okozta problémák következtében, és a brit gazdaságnak a kimerültség és depresszió 3,8 milliárd font kiesést okoz évente.
(Menedzsment Fórum)
Milliókat érint a mega-stressz jelenség
Olyan mértékben növekszik a fáradt és kimerült dolgozók száma, hogy már kiégett Nagy-Britanniáról beszélnek a szakemberek, írja a BBC Online.