A 39 állam mintegy negyvenezer munkaadójának bevonásával, Magyarországon második alkalommal, körülbelül hétszáz vezető megkérdezésével végzett felmérés eredményei azt mutatják, hogy a hazai cégek 23 százaléka szerint kifejezetten nehézséget okoz bizonyos, számukra fontos állások betöltése, míg a világátlag 34 százalék.
A térség felmérésben részt vevő államai közül a megkérdezetteknek Romániában 53, Bulgáriában 42, Szlovéniában 29, Ausztriában 27, Csehországban 22, míg Lengyelországban alig 4 százaléka jelezte, hogy nehézségei vannak egyes munkahelyek betöltésével. A világ nagy gazdaságai közül Japánban 80, Indiában 67, az USA-ban 52, Kínában 24 százalék volt ez a mutató.
Szekeres Katalin, a társaság marketingügyekért felelős vezetője elmondta: továbbra is a szakmunkások iránt a legnagyobb a kereslet, a második helyre - a hazai tízes lista új tagjaként - a csoportvezetők kerültek. Őket az értékesítők, a karbantartók, a gépkezelők, a sofőrök, a szakácsok és - jelentősen lejjebb csúszva a listán - a mérnökök követik, majd két új belépő zárja a sort: a recepciósok és a technikusok.
Kiss Judit, a társaság ügyvezetője elmondta: a válaszolók 35 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a jelentkezők híján vannak a szükséges tapasztalatnak, ezért a pályakezdőknek akár kompromisszumok vállalásával is érdemes megszerezniük fél- vagy egyéves munkatapasztalatot.
Ugyanakkor - tette hozzá - míg globálisan minden ötödik cég hajlott arra, hogy kapun belülről, továbbképzéssel válassza ki az üres állások betöltőit, addig Magyarországon csak minden huszadik társaság.
A posztok betöltésének nehézségéről beszámolók közül a legtöbben a szakmai készségek, a megfelelő értékrend, hozzáállás hiányát jelölte meg problémaként, majd a személyes, kommunikációs képességek, a formális képzettség és a személyes intelligencia hiánya következett. Százból hatan abban látták a gondot, hogy a jelentkező a kínáltnál magasabb bért kér.
MTI