A kilencvenes éveket követően még akár a globalizáció nyertesének is mondhattuk magunkat. Viszonylag jól fizető állásokat elsősorban nemzetközi cégek hoztak létre nálunk, az "árához" képest fegyelmezett, képzett munkaerőnek köszönhetően. Ez a versenyelőny azonban kezd lemorzsolódni.
A magyar munkanélküliség nem kiugró ugyan, ám az aktív korúak közül így is több százezren hiába keresnek maguknak munkát. Azok, akik alacsony képzettségük miatt nem tudnak elhelyezkedni, valószínűleg örökre kiszorulnak a munka világából nálunk is. Ugyanakkor bizonyos területeken már most fojtogató a munkaerőhiány: a képzés gyakran nem követi a munkaerőpiaci kereslet alakulását.
A demográfusok előrejelzése szerint 2050-ben ráadásul egymillióval kevesebben leszünk, úgy, hogy az elkövetkező évtizedekben legalább 900 ezren vándorolnak be az országba, elsősorban a környező országokból. Bevándorlókra pedig mindenképpen szükség lesz, ugyanis az öregedő népesség nem nélkülözheti többek között az emberközeli szociális ellátást, írja a Népszabadság.
Mindenképp szükség lesz a bevándorló munkaerőre
Az elmúlt évtizedekben nálunk is alaposan megváltozott a munka világa. A mezőgazdaságban dolgozók száma 15 év alatt 12 százalékkal csökkent, a szolgáltatási ágazat pedig már a munkavállalók hatvan százalékát foglalkoztatja, írja a Népszabadság.