3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány 100 lépés politikájának részeként új szakképzés-fejlesztési programot alkotott, amelynek célja a szakmát tanulók és a munkaerőpiac igényeinek megfelelően kialakított korszerű és rugalmas szakképzési rendszer létrehozása.

A kormány 100 lépés politikájának részeként új szakképzés-fejlesztési programot alkotott, amelynek célja a szakmát tanulók, és a munkaerőpiac igényeinek megfelelően kialakított korszerű és rugalmas szakképzési rendszer létrehozása.

A kormány tervei szerint mihamarabb létrehozzák a Nemzeti Fejlesztési Terv keretei között az első 16 térségi integrált szakképző központot (TISZK). A Munkaerőpiaci Alap (MPA) központi és decentralizált képzési alaprészéből további hat TISZK létrehozására biztosítanának forrást. Az így kialakuló összesen 22 intézménnyel befejeződne a TISZK-hálózat első szakaszának kialakítása.

Ahogy arról az mfor.hu korábban már beszámolt, a TISZK-ekkel a jelenlegi csaknem ezer szakoktató intézmény helyett mindössze 50-60 térségi létesítmény szolgálja majd ezentúl a magyarországi szakképzést. Ezek az integrált szakképző központok általában 6-8 korábbi intézmény összevonásával jönnek létre, és a gyakorlatorientált oktatás bázisául szolgálnak majd. Így csökken a párhuzamos kapacitások kiépítése, de növekszik a vállalati képzőhelyeken a gyakorlati képzésben részesülő tanulók aránya.

[ajanlo=456][igazitas=left/] A részben európai forrásból, részben a Munkaerőpiaci Alap finanszírozásával létrejövő TISZK-eknél sor kerülhet az iskolai rendszerű szakképzésen kívül a felnőttoktatásra, a rész-szakképesítések megszerzésére, valamint a hátrányos helyzetűek, a tanulók és a felnőttek szakképzésbe történő ki- és visszalépésének elősegítésére. A közoktatási törvény módosításával, az új Nemzeti Alaptanterv meghirdetésével, a képességfejlesztésre épülő modern iskolarendszer kialakításával javítani szeretnék a közoktatás részét képező szakképzés, és az ehhez szorosan kapcsolódó felnőttképzés helyzetét is.

[ajanlo=397][igazitas=right/] 2006-tól minden szakiskolában előkészítő képzés indul azon fiatalok számára, akik nem tudták megszerezni az alapfokú iskolai végzettséget. Ennek elvégzését követően a normál szakiskolában teljes értékű képzettséget szerezhetnek. Az új szakoktatási rendszerben lehetőséget biztosítanának a hátrányos helyzetű fiataloknak, hogy szakmát tanuljanak, az 50 éves kor feletti átképzésre szorulók, vagy munkanélküliek pedig támogatást kapnának új szakképesítés megszerzéséhez. A felnőttképzés finanszírozási rendszerében a támogatást a képzésben részt vevők kapják meg, amelyet csak a munkaerő-piac által igényelt szak- vagy továbbképzéshez (az úgynevezett hiányszakmákban) használhatnak fel.

[ajanlo=472][igazitas=left/] Az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) mintegy felére, 400-ra csökkentenék a szakképesítések számát, valamint korszerűsítenék az iskolai rendszerű és iskolarendszeren kívüli képzésben megszerezhető képesítések tartalmát is. A jövőben a mainál jóval több gyakorlati képzési időt biztosítanának minden képzési formában, különösen a felnőttképzésben, a csökkentett idejű OKJ-s képzések esetén.

A végzett tanulók befejezett képesítéshez jutnak, ugyanakkor lehetővé válik úgynevezett rész-szakképesítések megszerzése is, melyekkel később - a képzési idők egymásra épülő beszámításával - befejezett szakvégzettséget lehet szerezni. A kormány az új szakoktatás-fejlesztési programmal azt szeretné elérni, hogy a munkavállalóknak minden életkorban legyen lehetősége képzésben részt venni, valamint érdemes is legyen tanulni.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!