Egyetlen magyar csapatként a Videoton jutott be valamelyik európai kupasorozat főtáblájára azok után, hogy csütörtök este büntetőkkel túllépett a török Trabzonspor együttesén az Európa Ligában. Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) épp a napokban tette közzé az idei sorozat díjazását, így az már biztos, hogy ezzel a győzelemmel 1,3 millió eurót (közel 370 millió forintot) keresett a székesfehérvári klub, a csoportkörben pedig további tízmilliókért játszanak.
Az UEFA az EL 2012/2013-as kiírásában összesen 208,75 millió eurót (mintegy 58,5 milliárd forint) oszt szét a főtáblára jutott 48 klub között. Természetesen a selejtezőben kiesettek is kaptak minimális pénzdíjat, de az inkább csak az utazási költségek fedezésére volt elég, az igazán nagy pénzt a csoportkörbe jutás hozza meg. A 48 csapat mindegyike kap 1,3 millió eurót automatikusan azért, hogy bejutott a csoportkörbe, majd ott a hat meccsen elért eredményeket tovább honorálja az UEFA. Egy győzelem például 200 ezer, egy döntetlen pedig 100 ezer eurót ér. Vagyis optimális esetben a csoportkör végére 2,5 millió eurót, vagyis nagyjából 700 millió forintot kereshet egy csapat.
A csoportmeccsek után a pénzdíjak tovább emelkednek az egyenes kieséses szakaszban, így a szezon végére a végső győztes valóban komoly összeghez juthat. Tavaly az Atletico Madrid és a német Schalke 04 voltak a sorozat legjobban keresői, mindkét klub 10,5 millió eurót, vagyis közel 3 milliárd forintot keresett. Persze ez most nem fenyegeti a Videotont, optimális esetben sikerülhet néhány pontot elcsípni a csoportkörben és 1,5-2 millió euróval gazdagítani a kasszát.
A Videoton tavaly a Bajnokok Ligájában indult, azonban ott az első selejtezőkörben kiesett, így összesen 330 ezer eurót, vagyis közel 100 millió forintot kapott az UEFA-tól a szereplésért.
Az Európa Liga természetesen idén is csak a második számú európai sorozat, hiszen a Bajnokok Ligájában több mint négyszerese a teljes pénzdíj, az UEFA 910,3 millió eurót oszt szét a klubok között a tavalyi 754,1 millió euró után. Ilyen tempóban haladva garantálható, hogy a 2013/2014-es kiírásban a pénzdíj átlépi majd a mágikus egymilliárd eurós határt.
A BL-ben már a csoportkörbe jutás is 8,6 millió eurós (közel 2,5 milliárd forint) pénzt jelent, így tényleg sajnálhatja a DVSC, hogy nem sikerült túllépnie a BATE Boriszovon a selejtezőben. A magyar bajnokot legyőző fehérorosz csapat egyébként még egy kört megnyert, így bejutott a csoportkörben, amivel minden bizonnyal egy-két évre előre biztosította teljes költségvetését.
A rajtpénz mellett a BL-szereplők minden egyes győzelemért egymilliót, döntetlenért pedig félmilliót kapnak, így a hibátlanul záró csapatok 14,6 millió eurót kereshetnek az egyenes kieséses szakasz kezdetére. A nyolcaddöntők után a pénzdíj is emelkedik, a végső győztes az addig megkeresett összeg mellé még 10,5 millió euróval gazdagodik. A sorozatban a meccspénzeken túl további 409,6 milliót különböző marketing és nemzeti szempontok alapján osztanak szét a csapatok között. Tavaly a döntőt megnyerő angol Chelsea 59,9 millió euróval gazdagodott.
mfor.hu