A munkahelyi motivációs vizsgálatok eredményei
Érdemes nagyon árnyalt, pontos motivációs térképet készíteni. Ekkor panelek helyett megtudjuk, hogy pontosan mit is jelent X. Y. számára a "szellemi kihívás", vagy az "érdekes feladatok". Mi az, ami az ő alapvető energetikai mozgatórugója.
A másik fontos munkahelyi megtartóerő, a munkahelyhez való kötődés kialakításának elősegítője pedig a személyre szóló foglalkozások megvalósítása. Ezt célozzák a csapatépítő tréningek is. A lényeg a munkahelyi identitás fejlesztése, összhangban a valódi belső szükségletekkel. A csapathoz, munkahelyhez tartozás tudata nehezebb helyzetekben nem elegendő ahhoz, hogy az egyént megtartsa a vállalatánál. Ehhez az egyéni identitás, én-azonosság és a munkahely összeillesztése is szükséges. Amikor nagyjából pontosan tudjuk, vagy legalábbis érezzük, hogy az egyéni életünkben mi a helye a munkahelyünknek, akkor több örömmel végezzük a munkánkat, elégedettebbek leszünk önmagunkkal és a munkahelyünkkel is.
Motiváció kontra fluktuáció
Az ergonómia és az emberi munkateljesítményt befolyásoló tényezők összekötő kapcsa az az egyedülálló, kizárólag az emberi fajra jellemző jelenség, hogy az ember az életét befolyásoló biológiai jellegu hatásokat értékeli, minősíti, és nem csak reflexesen, vagy tanult úton viszonyul hozzá.