A 75 százalékban európai uniós forrásból támogatott programok a hátrányos helyzetű csoportok, illetve a nők munkaerőpiaci lehetőségeit kívánják javítani. A 7,4 milliárd forinton kívül az Európai Szociális Alap Nemzeti Programirányító Iroda Társadalmi Szolgáltató Kht. pályáztatásában már jóváhagytak további több mint 700 millió forint támogatást a vállalatok munkavállalóinak képzéséhez, illetve 300 millió forintnál nagyobb összeget a közművelődési intézmények, a felnőttképzésbe történő részvételéhez.
A kht. a humánerőforrás-fejlesztési operatív program három évre szóló 191 milliárd forintos keretéből összesen 35,5 milliárd forintos pályázati, illetve 3,5 milliárd forintos központi összegre hirdethetnek pályázatokat. A már felhasznált 8,5 milliárd forinton túl ez további pályázatok kiírására ad lehetőséget - jegyezte meg az ügyvezető igazgató. Szólt arról is, hogy a most jóváhagyott pályamunkák révén a hátrányos helyzetű csoportok esélyeinek javítását vállaló 50 pályázó például 4,4 milliárd forintos támogatást vehet igénybe 1.500 munkanélküli munkaerő-piaci képzéséhez, felkészítéséhez.
Tátrai Ferenc elmondta, hogy további 31 pályázó a komplex készségfejlesztéshez, tanácsadáshoz, munkába helyezéshez nyert el 1,66 milliárd forintos támogatást. Ebből a pénzből 3.700 hátrányos helyzetű munkanélküli, illetve inaktív személyt vonnak be a programba. Elvárás, hogy ennek eredményeként legalább 1.850-en ténylegesen elhelyezkedjenek.
A pályázók közül 16 azt vállalta, hogy 777 millió forintos támogatásból 10 ezer hátrányos helyzetű személy képzését, munkaközvetítését, gyors munkába helyezését oldja meg. Elvárás, hogy közülük 3 ezren a program befejezését követő három hónap után is dolgozzanak. A gyes, illetve a gyed után munkát vállalók, illetve az idősebb nők képzését, felkészítését, elhelyezkedésének elősegítését 27 pályázó vállalta. Az ehhez elnyert 650 millió forint támogatásból 1.200 személyt vonnak be a programba, közülük 630-at kell majd elhelyezni.
A sajtótájékoztatón Kordás László, a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium politikai államtitkára hangsúlyozta, hogy ezek a programok is hozzájárulnak a magyarországi foglalkoztatási szint javításához. A cél, hogy a jelenlegi 57 százalékos foglalkoztatási ráta az évenkénti 0,8-1 százalékpontos javulás révén 2006-ra elérje az 59-60 százalékot. (MTI)
Kapcsolódó anyagok
Pályázatokkal támogatják a munkaerőpiac fejlesztését
8,2 milliárd hátrányos helyzetűek foglalkoztatására
Munkaerő-piaci programok a hátrányos helyzet mérséklésére
Több mint 16 ezer munkanélkülit, inaktív személyt vonnak be 7,4 milliárd forint felhasználásával a különféle munkába helyezési, képzési, tanácsadási, felkészítési programokba a humánerőforrás-fejlesztési operatív program most jóváhagyott nyertes pályázatai alapján - ismertette Tátrai Ferenc, a pályáztatást intéző kht. ügyvezető igazgatója.