Összességében a cég ezzel a filozófiával hatalmas költségeket takaríthat meg, és egyszerűbbé teszi a dolgok menetét. Karsten azzal nem igen törődik, hogyan hat mindez hosszú távon a munkavállalók lelkivilágára.
Szerinte a dolgozók számlájára amúgy is túl sok írható: magukkal hurcolják magánéleti problémáikat a munkahelyre, intrikával illetik a vezetést, állandóan semmiségek miatt panaszkodnak, bojkottálják a vállalati célokat, irtóznak minden változástól, s mindezek tetejében egyre több pénzt követelnek. Összességében tehát legalább annyi problémát okoznak munkaadójuknak, mint amennyit megoldanak.
A nem mindennapi jótanácsokat összegyűjtő könyvet a szerző azoknak a menedzsereknek ajánlja, akiknek "elegük lett abból, hogy őrült összegeket költsenek el feleslegesen alkalmazottaik motiválttá tételére."
Kapcsolódó anyag:
Bestseller lett a munkahelyi semmittevés kézikönyvéből
Menedzsment Fórum
Munkahelyi demotiváció: elég a nyafogó dolgozókból!
Alapjaiban támadja a manapság divatos motivációs elméleteket az a könyv, amelyet nemrég adtak ki az USA-ban. Eszerint felesleges vagyonokat költeni a dolgozók motiválására, mivel nem lehet mindenkit nyerő típussá tenni.