A cél nem a koplalás, hanem a tudatos táplálkozás és a rendszeres testedzés beépítése volt az életmódba, egymás segítségével a munkahelyen, hiszen életünk egyharmadát ott töltjük. A rangsorolást - ennek megfelelően - nem a leadott kilók száma, hanem a fittségi mutatók határozták meg, magyarázta a pénteki eredményhirdetésen Monspart Sarolta, az OEFI munkatársa.
A programvezető szerint a verseny egyik fontos tanulsága, hogy a tavaly november végi kezdés nem adott elég felkészülési időt a versenyzőknek, így a karácsonyi ünnepek alatt sokan elvéreztek, és abba is hagyták a versenyt. Az érdeklődés ugyanakkor várakozáson felüli, így szeptemberben folytatódik a kezdeményezés. Az esetekből okulva idén már szeptemberben elkezdik a testi-lelki felkészítést.
Győztek a müzlisek
Ábrahám Attila, az első helyezett Fortunate Kft. ügyvezető igazgatója maga is aktívan beszállt a versenybe a munkahelyi csapat tagjaként. Az elhivatottság nem véletlen, hisz a cég is az egészséges táplálkozáshoz kapcsolódó élelmiszeripari termékeket (főleg müzliket és pelyheket) gyárt.
Az igazgató szerint a dolgozók egészsége jól felfogott érdeke minden munkaadónak: a csapattagok közül náluk például senki sem volt betegszabadságon az elmúlt hónapokban. A gyakorlatban is azt tapasztalták, hogy az egy közös célért küzdő munkahelyi csoport a szokásosnál jóval nagyobb motivációs erőt jelent munka szempontjából. Emellett persze mindenkinek jól jött néhány kiló leadása is.
A cégnél több, mint negyvenen dolgoznak. Szeptemberben ismét indítanak csapatot, lehet, hogy a mostaninál nagyobb létszámút, mert igen nagy az érdeklődés.
Hátrányban a kiscégek dolgozói
Kerek Judit, az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület főtitkára szerint a hazai munkahelyi egészségvédelem igen vegyes képet mutat. Egyes szektorokban - például a számítástechnikában vagy az elektronikában, ahol nehezen pótolható, magasan képzett munkaerőt foglalkoztatnak - "hihetetlen kényeztetésben lehet részük a dolgozóknak".
Emellett sajnos jelen vannak a dolgozók fizikai "kizsákmányolására" építő kis- és nagyvállalkozások is. Legrosszabb helyzetben a családi kiscégek találhatók, mert leginkább ezek munkavállalói dolgozzák túl magukat, ráadásul az egészségvédő szervezetek számára ők érhetőek el a legnehezebben.
A szervezők reményei szerint a versengés során a munkaadókban is tudatosult a felelősség, és nyilvánvalóvá vált számukra, hogy a testmozgás és a tudatos táplálkozás a leginkább költséghatékony módszer a dolgozók egészségügyi helyzetének javítására.
Olcsóbb a megelőzésA probléma azért is aktuális, mivel az elhízás mára világszintű jelenséggé vált. A túlsúlyos test ráadásul nemcsak fizikailag, hanem szellemileg is lassúbb. Emellett kevésbé terhelhető, kisebb az alkalmazkodási képessége és nem képes magából kihozni a maximumot.
Szakértők szerint azonban még mindig kevesebbe kerül felhívni a dolgozók figyelmét az életmódból fakadó kockázatokra és erre programokat építeni, mint a betegszabadság, a táppénz, a helyettesítés és a termeléskiesés együttesen.
Körte Ildikó