Az elmúlt időszak trendjei, a gazdasági kihívások óvatossá tették a cégeket. Költség-optimalizálásra, a munkaerő maximális kihasználására törekszenek, amely gyakran együtt jár a létszámstoppal, sőt elbocsátásokkal. Az új munkahelyek kialakítása pedig költséges és nehézkes, ráadásul gyakran kockázatosnak is ítélik a vállalatok.
A rugalmas munkahelyek megoldást nyújthatnak számos kihívásra. Ehhez azonban más gondolkodásmód szükséges. Sokan még a tipikus foglalkoztatási formák nyújtotta feltételekben gondolkodnak: 40 órás munkahét, a munkáltató telephelyén végzett munka, határozatlan időre szóló szerződés.
A rugalmas, más néven atipikus, vagy nem hagyományos foglalkoztatás eltér ettől. A munkaidő például rövidebb, elválhat a munkaadó telephelyétől, gyakran pedig a jogi keretek is eltérnek. Rugalmas foglalkoztatási formák közül a legismertebbek talán a távmunka, a részmunkaidős-, illetve a határozott idejű foglalkoztatás. Emellett azonban számos egyéb esettel is találkozunk: munkaerő kölcsönzés, diákmunka, munkaidő megosztás, munkakörmegosztás, alkalmi munkavégzés, bedolgozás, stb.
Gyakran a munkaadók idegenkednek tőle, ami a munkavállalók esetében kevésbé tapasztalható, hiszen legtöbbször örömmel veszik az alkalmazás tényét is. A rugalmas foglalkoztatás valószínűleg legnagyobb előnye, hogy a felek igényeihez jól igazodik.
A rugalmas foglalkoztatás szoros összefüggésben van a munkahelyek számával mind makro-, mind mikroszinten. Alkalmazásával a vállalat is rugalmasan tudja létszámát alakítani. Segítségével (például munkaidő-csökkentéssel) elkerülhetők az elbocsátások, emellett újabb munkahelyek is létre jöhetnek. Gyakran ugyanis nincs lehetőség az irodaterület bővítésére, amely határt szab újabb munkatársak hagyományos alkalmazásának. Távmunkában ugyanakkor foglalkoztatható további munkavállaló – sőt a jelenlegi állomány is átirányítható ilyen munkaformára. Gondot jelenthet, hogy teljes munkaidejű (8 órás) munkavállalót nem engedhet meg a cég, ugyanakkor félállásban, vagy 6 órában foglalkoztatni tudja. Sokszor célszerű a konkrét munkára szerződteti a munkavállalót (projekt időre történő foglalkoztatás).
Az eseteket sorolhatnánk tovább, hiszen a rugalmas foglalkoztatás széles lehetőségeket kínál. Nem szabad megfeledkeznünk azonban arról, hogy a konkrét alkalmazási feltételeket célszerű közösen kialakítania a feleknek. A gondolkodásmód eredményességét mi sem mutatja jobban, mint hogy európai viszonylatban jóval magasabb a rugalmas foglalkoztatás mértéke.
A rugalmas foglalkoztatás általi munkahelyteremtő lehetőségek népszerűsítése érdekében ingyenes konferencia-sorozatot szervezünk "Munkahelyteremtés és munkahelymegőrzés 2010-ben, a rugalmas foglalkoztatás, mint új lehetőség" címmel.
A konferenciák 2010. március 24-én, Kecskeméten, 2010. március 30-án, Miskolcon és 2010. április 1-jén, Hajdúszoboszlón kerülnek megrendezésre.
A konferenciákon neves szakértőktől hallgathat meg előadásokat a következő témákban:
- A rugalmas foglalkoztatási formákról, azok előnyeiről
- A gazdasági válság hatásairól
- Az új foglalkoztatási formákban rejlő lehetőségekről
- Hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatásáról
- Általános foglalkoztatás-politikai kérdésekről.
Amennyiben felkeltette érdeklődését a fent említett lehetőség, akkor részvételi szándékát kérjük, az alábbi elérhetőségek valamelyikén jelezze, mert a részvétel regisztrációhoz kötött: www.munkahelyteremtes2010.hu/regisztracio weboldalon a [email protected] e-mail címen, vagy Becz Dorottyánál, a +36 30 849 17 80 telefonszámon. (x)