Az idén május-júliusban a munkanélküliségi ráta 5,6 százalék volt, 0,9 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban - áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) keddi gyorsjelentésében.
Tavaly május-júliusban a ráta 1999 azonos időszakához viszonyítva 0,4 százalékponttal 6,5 százalékra csökkent, a munkanélküliek száma 264,7 ezer fő volt. Az idén május-júliusban a munkavállaló korú népesség 64,5 százaléka volt jelen a magyar munkaerőpiacon a vizsgált három hónapban. A foglalkoztatottak száma átlagosan 3.863.000 fő volt, gyakorlatilag nem változott az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A munkanélküliek száma május-júliusban 230 ezer volt, 35 ezerrel csökkent az egy évvel korábbihoz képest. A Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) ajánlása szerint számított munkanélküliségi ráta 5,6 százalékos volt, a KSH jelentése szerint az EU-országokban átlagosan 7,3 százalékot ért el ugyanebben az időszakban.
A munkanélküliek 46 százaléka egy éve, vagy annál régebben keresett állást, a tartós munkanélküliek aránya 1,8 százalékponttal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A munkanélküliség átlagos időtartama Magyarországon 16 hónap volt, valamivel rövidebb, mint egy évvel korábban.
A fiatalok - azaz a 15-24 év közötti korosztály - 10,9 százalékos munkanélküli rátája 1,4 százalékpontos csökkenést mutatott a bázishoz képest. (Az EU-ban ez a viszonyszám a jelzett időszakra átlagosan 14,5 százalékos volt.) Az adminisztratív forrásból származó statisztika szerint július végén a regisztrált munkanélküliek száma 363 ezer volt Magyarországon. A nyilvántartott munkanélküliek között 111 ezren kaptak munkanélküli járadékot, 57 ezren jövedelempótló támogatásban, míg 74 ezren rendszeres szociális segélyben részesültek.
Munkanélküliség: 5,6 százalék
Az idén május-júliusban a munkanélküliségi ráta 5,6 százalék volt, 0,9 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban.