A miniszter az MTI-nek csütörtökön elmondta: az írországi Galway-ban csütörtökön kezdődött el az európai uniós tagországok és a májusban csatlakozók összesen 25 munkaügyi miniszterének konferenciája. Ez a januárban kezdődött ír elnökség alatti első jelentős miniszteri találkozó.
Burány Sándor beszámolt arról, hogy az ezt megelőző két napon Dublinban tanácskozott Frank Fahey-jel a vendéglátó ország munkaügyi miniszterével és azokkal a szakértőkkel, közigazgatási vezetőkkel, akik az EU-s ügyek intézésében járatosak. Hozzátette: áttekintették az ír szociális partnerség intézményrendszerét és gyakorlatát, és a felek tapasztalatokat osztottak meg egymással.
A magyar miniszter szerint az ír érdekegyeztetés kifinomult mechanizmusokat eredményezett és nyilvánvaló előnyei voltak az elmúlt években, ezért mindenképpen érdemes ezeket a tapasztalatokat Magyarországon is hasznosítani.
Burány Sándor szerint az ír szociális párbeszéd olyan hivatalos és informális kapcsolatokra is épülő rendszer, amelyben a stratégiai megállapodások hetekig, hónapig tartó tárgyalások eredményeként születnek meg, amelyek aztán évekre előre biztosítják a munkaügyi- és társadalmi békét, valamint a kiegyensúlyozott és mindenkinek hasznos gazdasági növekedést.
Emlékeztetett arra, hogy az ír munkanélküliségi ráta jelenleg 3,7 százalék, az infláció 2 százalék alatt van, ami azt bizonyítja, hogy jelenleg milyen eredményei lehetnek a kifinomult és jól működő hatékony érdekegyeztetésnek. Írország 30 éve EU-tag, látványos gazdasági fejlődése 1995-ben kezdődött el.
Munkaügy területén is tanulhatunk az írektől
Burány Sándor munkaügyi miniszter Írországban tárgyal, ahol részt vesz az Európai Unió országai munkaügyi minisztereinek konferenciáján, egyidejűleg tapasztalatokat szerez Írországnak az EU-források fogadásával kapcsolatos intézményrendszeréről, munkaügyi ellátó- és átképzési rendszeréről.