3p

A Dél-dunántúli régió fejlesztéseit a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) 2006-os megalapítása óta csaknem 413 milliárd forint uniós forrás segítette, amiből hozzávetőleg 4500 program valósult, illetve valósul meg a közeljövőben - közölte az NFÜ csütörtökön.

Az NFÜ országos szakmai workshopjának harmadik állomásán, Kaposvárott Petykó Zoltán, az ügynökség elnöke előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a hétéves uniós fejlesztési ciklusból már csak másfél év van hátra, és mintegy 5600 milliárd forint vár arra, hogy lehívják a Magyarország által támogatásként felhasználható 8200 milliárd forintból.

Jelezte: az idei terv 1400 milliárd forint, s annak érdekében, hogy meggyorsítsák a kifizetéseket és lendítsenek a megakadt pályázatokon, már 2011-ben jelentős változásokat javasoltak a pályáztatási rendszerben, s kezdeményezték a szabályozói környezet hatékonyabbá tételét. Az ügynökség elnöke hangsúlyozta: arra törekszenek, hogy a pályázókat segítve a rendelkezésére álló támogatást Magyarország 2015 végéig minél eredményesebben tudja lehívni.

Petykó Zoltán egyúttal arra is rámutatott: az európai uniós támogatások lehívását leginkább az akadályozza, hogy nem érkeznek be időben a kifizetési kérelmek. Jelenleg mintegy 700 milliárd forint számlahiány van, ami nagyon nagy összeg - mondta. Hozzátette: a projektgazdák valószínűleg azért nem nyújtottak be időarányosan a számlákat, mert a projekt nem érte el az ehhez szükséges stádiumot.

Gelencsér Attila (Fidesz-KDNP), a Somogy megyei közgyűlés elnöke, országgyűlési képviselő a régió állami, önkormányzati, gazdasági, valamint a non-profit szféra projektgazdái számára tartott rendezvényen a 144 milliárd forinttal támogatott csaknem 1400 somogyi projekt közül legnagyobb kedvezményezettként kiemelte a Kaposi Mór Oktató Kórház 12,5 milliárdos fejlesztését, valamint a kaposvári belváros rehabilitációját és a megyei jogú város uszoda és gyógyfürdő egészségturisztikai fejlesztését.

A közgyűlés elnöke az uniós pályázatokról szólva nehezményezte, hogy a lehívható forrásokat a "Brüsszel által megfogalmazott prioritásoknak" megfelelően lehet felhasználni, ami sok esetben nem esik egybe a helyi közösségek által fontosnak tartott fejlesztésekkel. Ezért is tartaná jónak, hogy a ismét megnyissák a 2006-tól megszűnt helyi fejlesztéseket segítő nemzeti forrásokat - mondta Gelencsér Attila, aki azzal érvelt, hogy ezáltal, kihagyva a brüsszeli bürokráciát egyszerűen, gyorsan és átláthatóan tudnák megvalósítani a hazai pályázók által fontosnak tartott fejlesztéseket.

Gelencsér Attila az új európai uniós költségvetési ciklusra való felkészülésről szólva arra hívta fel a figyelmet, nagyon fontos, hogy az elkövetkező másfél évben olyan tervek készüljenek, amelyek a magyar igények felelnek meg.

Nyárádi László, a Külügyminisztérium EU gazdaságpolitikai főosztályának munkatársa a rendezvényen újságíróknak elmondta: a tárgyalások 2011-ben már megkezdődtek. Magyarország szorosan együttműködik azokkal a tagállamokkal, amelyekkel hasonló érdekei vannak a következő költségvetést illetően. A cél az, hogy a következő költségvetésből is olyan források álljanak Magyarország rendelkezésre, amelyek az ország gazdasági növekedését és a fejlesztési célokat szolgálják - hangsúlyozta. Hozzátette: további cél, hogy mind a kohéziós politika, mind az agrárpolitika megőrizze eddig súlyát a költségvetésben.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!