Az NGM közleménye szerint az ILO a 2011. szeptember 26-i állapot alapján vizsgálta a törvényjavaslatot, amelyet a kormány 3 héttel később véglegesített. Ennek köszönhetően több észrevételük – a két időpont között lefolytatott tárcaegyeztetés és számos szakszervezeti egyeztetés során – mára beépült a javaslatba.
Az NGM azt is megemlíti, hogy az ILO több témakör kapcsán úgy fogalmaz meg bírálatot, hogy azt konkrét nemzetközi összehasonlító adatokkal nem támasztja alá. Ugyanakkor olyan szabályozási elveket is számon kér a törvényjavaslaton, amelyek vagy nem kötelező erejű ajánlásokon alapulnak vagy éppen az Európai bíróság jogértelmezésével ellentétesek. Több megjegyzés nyilvánvaló félreértésen alapul. A nemzetközi összehasonlítás ráadásul azt mutatja, hogy az egyes európai uniós tagállamok eltérő módon tesznek eleget a nemzetközi egyezmények szerinti elvárásoknak.
A kormány az egyeztetések során minden alkalommal rögzítette, hogy nyitott az érdemi javaslatok befogadására, ennek megfelelően néhány módosítás be fog épülni a törvényjavaslatba.
mfor.hu