3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb állomásához érkezett a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci intézetének (Bay Logi) és az orosz Nexis cég között tavaly elkezdődött együttműködés, szó van egy orosz, nano-fémporokat előállító kísérleti üzem miskolci telepítéséről, valamint környezetbarát jégoldó anyag kifejlesztéséről, gyártásáról - tájékoztatta Németh Csaba, a Bay Logi szóvivője.

Valós perspektívája van annak, hogy orosz-magyar együttműködésben Miskolcon konkrét technológia-fejlesztés valósuljon meg - mondta a szóvivő, utalva Viktor Kosztilev, a Technologies of Tantalum nevű orosz cég képviselőjének a kijelentésére, aki a napokban közölte: a nano-fémporokat előállító kísérleti üzem termékeit az európai piacon is értékesíteni kívánják.

Németh Csaba emlékeztetett arra: az orosz technológiával előállított nano-szemcseméretű fémporok világpiaci forgalma eléri a 600 millió dollárt, alkalmazási területe az elektronikai ipar. A porokból az űr- és védelmi iparban használatos kondenzátorokat készítenek. Eddig ezeknek a poroknak a gyártásában szinte kizárólag egy amerikai cég vett részt.

Kaptay György, a Bay Logi tudományos igazgató-helyettese szerint Miskolcon minden adott ahhoz, hogy a város a nanotechnológia hazai "fellegvára" lehessen. Elmondta: a közalapítvány berkein belül 2006 óta foglalkoznak nanotechnológiai kutatásokkal, és kiemelkedő, gyártás közeli eredményeket értek el a nanomedicínában. A Miskolci Egyetem  megfelelő tudásbázist jelent egy ide települő nanotechnológia üzem számára - tette hozzá.

Az orosz Nexis munkái közvetlenül kapcsolódnak a miskolci Bay Zoltán Kutatóintézetben már évek óta folyó fejlesztésekhez, de míg a magyar szakemberek zárt cellás fémhabokkal végeznek kísérleteket, addig az oroszországi kutatók a nyitott cellás fémhab kutatásokban értek el kimagasló eredményeket.

A Miskolcon folytatott megbeszéléseket követően Alekszandr Kunevics, a Nexis vezető fejlesztőmérnöke azt mondta, hogy rövidesen létrejöhet Miskolcon egy olyan gyártó üzem, amely a magyar, illetve európai piacra értékesíthetne fémhabokat - tette hozzá Németh Csaba.

A Bay Logi európai és amerikai kapcsolatai mellett fontosnak tartja, hogy oroszországi megbízatással is rendelkezik, hiszen az orosz ipar és az ottani piac nagy lehetőségekkel rendelkezik a K+F területén - mondta Babcsán Norbert, az intézet igazgatója még januári sajtótájékoztatóján.

Az úgynevezett fémhabok ipari alkalmazásában érdekelt Nexis akusztikai elemként kívánja hasznosítani a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány miskolci intézetében kifejlesztett új típusú fémhabot, a jövőbeni együttműködésben pedig környezetbarát anyagok fejlesztése szerepel, köztük speciális jégoldó, illetve az utak jégmentesítésére használható nanotechnológiai anyagok.

A miskolci intézet első oroszországi ipari kutatásfejlesztési szerződését múlt év októberében kötötte meg a Nexis céggel. A fémhabok könnyű súlyuk miatt ideális szerkezeti alapanyagai lehetnek közlekedési eszközöknek, például autóknak, hajóknak vagy repülőgépeknek, hangelnyelő képességük segítségével pedig a környezet zajterhelése jelentősen csökkenthető.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!