A vállalkozási szerződésekről a magyar és a német fél között 1989 januárja óta létezik kormányközi szerződés. A kontingenseket rendszeresen felülvizsgálják, és a német munkapiaci helyzet függvényében szükség szerint módosítják. A jelenleg érvényes 3800 fős keretszámot októberben veszik majd revízió alá.
[ajanlo=143][igazitas=left/]Mervai Péter hozzátette: léteznek olyan cégek, amelyek Németországban vállalkoznak, de nem ÉVOSZ-tagok. Az ÉVOSZ németországi vállalkozási tagozatának szervezetei közül egyiknek sem gyűlt meg a baja német hatóságokkal, amelyek az utóbbi időben vehemensen tiltakoztak az ellen, hogy a német bérviszonyokhoz képest olcsón foglalkoztatott kelet-európai munkaerő nehogy kiszorítsa az ottanit. A németek ellenzik az úgynevezett származási ország elvét, amelynek értelmében bérezésnél, adózásnál, társadalombiztosításnál a küldő ország normái érvényesülnek.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung kedden a szakszervezetekre hivatkozva azt írta: 2001 óta mintegy 26 ezer német munkahely szűnt meg a hazai húsfeldolgozó iparban, mert úgymond visszaéltek a szolgáltatások szabad áramlásának elvével, illetve a vállalkozási szerződésekkel. Az állítólag szakképzetlen kelet- és közép-európai munkaerő alkalmazása minőségi és higiéniai problémákat eredményez. Az olcsó szupermarketláncok üzleteinek pultjaira kirakott hús nincs szakszerűen feldolgozva, a szakmában "orosz húsról" beszélnek, mivel ilyen húst az oroszok nem voltak hajlandók importálni.
(MTI)
Négyezer magyart vár a német építőipar
Közel négyezer magyar munkavállaló foglalkoztatható jelenleg építőipari vállalkozási szerződések keretében Németországban - közölte kedden Mervai Péter, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) németországi vállalkozási tagozatának titkára.