4p

Meglehetősen rendhagyó marketingakcióval ünnepli a Budapest-London járat beindulásának negyvenedik évfordulóját a British Airways. Ennek alkalmából egy nap erejéig „nosztalgia áron”, azaz a negyven évvel ezelőtti árakon nyújt utazási lehetőséget Londonba a brit légitársaság.

Az első járat utasa - 1967 áprilisában

Április 4-én - amennyiben a vevő a társaság honlapján foglal - irányonként már 1500 forinttól kínál repülőjegyeket Londonba a légitársaság (adók és illetékek nélkül), emellett az internetes oldalon lefoglalt londoni szállás, autóbérlés, transzferek és szabadidős programok árából húsz százalékos kedvezményt biztosít. Az akciós jegyekkel 2008. március 31-ig lehet utazni, derül ki a lapunkhoz eljuttatott közleményből.

A 30-as években kezdődött

A Budapest és London közötti légi összeköttetés kezdetei egyébként még a XX. század első harmadára nyúlnak vissza. A magyar kormány először 1930-ban adott ideiglenes engedélyt az Imperail Airwaysnek (a British Airways korai jogelődjének) arra, hogy az Anglia-India útvonal repülése során Budapesten (Mátyásföldön) is leszálljon. A gépek ekkor még a London, Brüsszel, Köln, Frankfurt, Nürnberg, Bécs, Budapest, Belgrád, Uskub, Szaloniki, Athén, Kréta, Alexandria, Kairó, Gáza, Bagdad, Basra és Bombay útvonalat követték, tehát több állomáson keresztül kapcsolták össze a magyar és az angol fővárost.

A London - Bombay járatok 1933-ig közlekedtek, de a légi összeköttetésben igazi fordulópontot az 1935-ben útjára indított, ugyancsak az Imperial Airways által üzemeltetett közvetlen járat jelentett. Ez azonban csak eseti jelleggel repült a két főváros között. Ennek az üzemeltetését 1937-ben a CLS nevű cseh magánvállalat vette át, amely gazdasági okok miatt a vonalat ritkábban, ráadásul Rotterdam valamint Prága közbeiktatásával repülte.

Némi változást 1937 hozott, amikor aláírták a magyar-brit légügyi egyezményt. Ez alapján az akkori British Airways (amely nem azonos a mai azonos nevű légitársasággal) 1939-ben Electra 14-es gépeivel, még mindig csak szezonális jelleggel közvetlen járatot indíthatott Budapest és London között.

A légi összeköttetés a két főváros között a második világháború kezdetét követően megszakadt, és a földi közlekedést használva sem (vagy csak nehezen) lehetett eljutni Magyarországról Angliába.

1967: indul az első menetrend szerinti járat

A világháború után a British Airways jogelődje, a British European Airways csupán 1961 nyarától indíthatott járatokat (heti kettőt) Budapest és London között, Prága érintésével. Az útvonalon Wickers Wicant turbópropelleres gépek közlekedtek. A járatokat gazdasági okok miatt azonban már az első szezon végén szüneteltette a légitársaság.

Angol úriemberek: az első London-Budapest járat személyzete

A menetrend szerinti járatok végül 1967. április 1-jén indultak el a két főváros között a British European Airways üzemeltetésében, miután a magyar és az angol kormány 1967 elején aktualizálta az országok között érvényben lévő légügyi egyezményt. A cég akkor a 60-as éveket jellemző kelet-nyugati politikai szembenállás áthidaló követeként, az első igazi "nyugati" légitársaságként érkezett Magyarországra.

Utaslétszáma még meglehetősen alacsony szintet, de folyamatosan növekvő tendenciát mutatott. Magyarországi piaci jelenlétének első évében a jogelőd mindössze 88 utast üdvözölhetett gépei fedélzetén.

Ehhez képest ma már zavarba ejtő a választék, hiszen a magyar utasok a British Airways mellett a Malév, a WizzAir és az EasyJet gépeivel is eljuthatnak Budapestről London különböző repülőtereire, a Jet2.com fapados légitársaság pedig Manchesterbe repül Ferihegyről. Emellett a Balaton melletti Sármellékről a Ryanair is közlekedik Londonba.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!